Wraca sprawa rzekomego plagiatu w utworze “Stairway to Heaven” zespołu Led Zeppelin. Będzie powtórny proces

Wraca sprawa rzekomego plagiatu w utworze “Stairway to Heaven” zespołu Led Zeppelin. Będzie powtórny proces

Amerykański Sąd Apelacyjny postanowił o ponownym rozpatrzeniu swego niedawnego wyroku w sprawie rzekomego plagiatu w słynnym utworze Led Zeppelin “Stairway to Heaven” – poinformowała agencja Reuters. Powołując sie na błędy sędziów trybunał ma jeszcze raz rozpatrzyć, czy muzycy brytyjskiej grupy zapożyczyli wstęp do piosenki z utworu “Taurus”, wykonywanej przez gitarzystę Randy’ego Wolfe z zespołu Spirit.

Jak podaje Reuters, sprawa w sądzie apelacyjnym ma ruszyć ponownie, gdyż sędziowie dopatrzyli się błędów w poprzednio wydanym wyroku dotyczącym “Stairway to Heaven”. Wydany w czerwcu 2016 roku wyrok był korzystny dla Led Zeppelin. Sąd uznał, że muzycy słynnego brytyjskiego zespołu nie naruszyli praw autorskich Randy’ego Wolfe.

Francis Malofiy, prawnik występujący w imieniu spadkobierców powoda – sam Wolfe już nie żyje – twierdził jednak, że tamta decyzja sądu była podjęta z naruszeniem przepisów proceduralnych, gdyż sędziowie oparli się jedynie na zapisie nutowym obu utworów, a nie na odsłuchu oryginałów nagrań obu utworów. Ponadto Led Zeppelin domagał się szerszego przesłuchania przez sąd apelacyjny, o czym nie poinformowano prawnika powoda, co, jego zdaniem, było złamaniem procedur – informuje Reuters.

Randy Wolfe z zespołem Spirit nagrał utwór “Taurus” w 1967 roku, podczas gdy “Stairway to Heaven”, legendarny hymn grupy Led Zeppelin, zajmujący pierwsze miejsce na światowych listach przebojów wszech czasów, powstał w 1971 roku. – Sprawa dotyczy pieśni-ikony, która zdefiniowaa całe pokolenie – powiedział Malofiy, cytowany przez Reutersa.

W przypadku uznania naruszenia praw autorskich w utworze “Stairway to Heaven”, jego twórcy – Robert Plant i Jimmy Page – musieliby prawdopodobnie zapłacić wielomilionowe odszkodowanie spadkobiercom Wolfego.

 

 

Red. AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0