"> Wprowadzanie technologii 5G w Polsce - wiadomosci.com

Wprowadzanie technologii 5G w Polsce

Wprowadzanie technologii 5G w Polsce

W tym roku mają być uruchomione programy pilotażowe związane z wprowadzaniem technologii 5G w Polsce – zapowiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. 5G to nowa generacja sieci komórkowej, która ma się przyczynić do kolejnej rewolucji technologicznej. 

Zdaniem ekspertów z The Boston Consulting Group., wprowadzanie nowych rozwiązań w naszym może się wiązać z problemami, ponieważ mamy dużo bardziej restrykcyjne limity gęstości mocy niż w większości krajów na świeci.
Minister Jadwiga Emilewicz powiedziała, że w kluczowych gałęziach gospodarki technologia 5G może doprowadzić do rewolucyjnego przełomu. Powołała się na opracowania europejskie, które wskazują, że zastosowanie w pełni tych rozwiązań może przynieść Unii Europejskiej roczne przychody w wysokości 114 miliardów euro. Może przyczynić się też do powstania blisko 2,5 miliona nowych miejsc pracy. Jadwiga Emilewicz dodała, że ten drugi parametr jest szczególnie istotny. “Wiele analiz wskazuje na to, że w wielu obszarach pewnie liczna miejsc pracy będzie zredukowana, ale one powstaną w innych miejscach i to są właśnie te miejsca, na których nam bardzo zależy – bo są wysokopłatne i wysokojakościowe” – podkreśliła.

Zakłada się, że w Polsce w 2020 roku rozwiązania związane z technologią 5G będą dostępne w co najmniej kilku ośrodkach miejskich.

Dziś w Warszawie odbyła się debata zorganizowana przez Gazetę Polską Codziennie „Rozwój sieci 5G – wyzwania i zagrożenia”.

 

Cieszymy się, że testy technologii 5G weszły w kolejną fazę. Dzieli nas już tylko krok od tego, aby nasze telefony stały się zupełnie inne, a czas oczekiwania na pobranie danych przestał niemal zupełnie istnieć. Telefony nie będą musiały mieć zainstalowanych aplikacji, bo szybkie łącze pozwoli trzymać je w chmurze. Całkowicie zmieni się zatem sposób korzystania ze smartfonów i konsumowania cyfrowych treści. Co więcej, dzięki technologii 5G mobilne pobieranie danych z prędkością 1 Gb/s, a nawet wyższą, stanie się rzeczywistością.

 

Dodatkowo, takie sieci obsłużą ogromną liczbę urządzeń „Internetu rzeczy”. Komunikacja z kamerą zainstalowaną w domu, ekspresem do kawy czy bramą wjazdową stanie się codzienną rzeczywistością. Czeka nas także znaczące przyśpieszenie prac nad autonomicznymi samochodami. Te będą mogły otrzymywać ogromne ilości danych z serwerów zewnętrznych, zamiast obrabiać wszystkie dane lokalnie – komentuje Adam Getka, product menager w ZTE Polska.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/K.P./dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0