16.9 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Wpłynęło 58 zawiadomień o możliwości złamania art. 55a ustawy o IPN

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Pięćdziesiąt osiem zawiadomień o możliwości złamania nowej ustawy o IPN wpłynęło do pionu śledczego Instytutu – dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Artykuł 55a wprowadził odpowiedzialność karną za przypisywanie polskiemu państwu lub narodowi odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. „Większość zawiadomień pochodzi od osób prywatnych” – mówi IAR Robert Janicki – prokurator Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

„Autorzy zawiadomień podają różne okoliczności, z którymi się zetknęli w czasie czytania wydawnictw, czy oglądania telewizji lub słuchania radia, które ich zdaniem mogą być ocenione w kontekście tego artykułu” – dodał prokurator Janicki. Wśród nich są sformułowania: „polski obóz koncentracyjny”, „polski obóz śmierci”, czy „polskie getto żydowskie”. Cześć zawiadomień dotyczy pomawiania żołnierzy podziemia niepodległościowego o udział w mordach na Żydach.

Zawiadomienia oceniają prokuratorzy Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w zależności od miejsca popełnienia ewentualnego przestępstwa. Na razie nie wszczęto żadnego postępowania karnego.

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Zakłada miedzy innymi karę do 3 lat więzienia za „publiczne i wbrew faktom” przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne.

IAR/Tomasz Zielenkiewicz/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520