Wołodymyr Zełenski objął urząd prezydenta Ukrainy i od razu rozwiązuje Parlament

Wołodymyr Zełenski objął urząd prezydenta Ukrainy i od razu rozwiązuje Parlament

Wołodymyr Zełenski objął urząd prezydenta Ukrainy. Podczas ceremonii zaprzysiężenia zobowiązał się do tego, że będzie strzegł suwerenności i niepodległości kraju.
W drugiej turze wyborów 41-letni komik wygrał z poprzednim prezydentem Petrem Poroszenką. Zdobył 73 procent głosów.

Podczas ceremonii zaprzysiężenia Polskę reprezentował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Po uroczystości nowy prezydent ma się spotkać z przybyłymi na inaugurację delegacjami zagranicznymi.

 

***

 

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozwiązał przedterminowo parlament. Poinformował o tym podczas swojego inauguracyjnego przemówienia po złożeniu przysięgi w Radzie Najwyższej.

Prezydent zaproponował też dymisję rządowi. Jak podkreślił, w ciągu dwóch miesięcy do końca pracy Rady Najwyższej ukraińscy parlamentarzyści powinni uchwalić szereg niezbędnych ustaw – między innymi ustawę o pozbawieniu parlamentarzystów immunitetu, prawo o odpowiedzialności karnej za nielegalne wzbogacenie oraz ustawę o nowym prawie wyborczym.
Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia krytykował dotychczasowe ukraińskie władze. Zapowiedział, że chce wstrzymania ognia w Donbasie i gotów jest do niepopularnych decyzji. Jak jednak zaznaczył, nie może być mowy o utracie ukraińskich terytoriów.

Wołodymyr Zełenski, który w kwietniowych wyborach prezydenckich uzyskał 73 procent głosów złożył uroczystą przysięgę w Radzie Najwyższej. Dziś też spotka się z delegacjami zagranicznymi, które przybyły na inaugurację.

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Paweł Buszko/Kijów/wk

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/AFP&IAR wcześniejsze/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0