HomeŚwiat

Wołanie na puszczy czyli Parlament Europejski wzywa do zatrzymania Nord Stream 2

Wołanie na puszczy czyli Parlament Europejski wzywa do zatrzymania Nord Stream 2

Parlament Europejski wezwał do zatrzymania budowy Nord Stream 2. Apel o zablokowanie gazociągu znalazł się w rezolucji przyjętej przez europosłów w reakcji na próbę otrucia rosyjskiego opozycjonisty nowiczokiem. Tej inwestycji sprzeciwia się także Polska. Premier Mateusz Morawiecki napisał kilka dni temu na Facebooku, że w reakcji na sytuację na Białorusi, oraz zamach na Aleksieja Nawalnego jednym racjonalnym wyjściem powinno być zamknięcie realizacji Nord Stream 2.

Wezwanie do zatrzymania budowy to potwierdzenie wcześniejszych apeli europosłów. Od wielu lat wskazywali na zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy ale teraz, po próbie otrucia rosyjskiego opozycjonisty, uznali że odpowiedź musi być stanowcza. Podczas wtorkowej debaty niektórzy mówili, że to Unia powinna zareagować, ale wiele było także głosów pod adresem Niemiec, by zaprzestały budowy.

Oprócz apelu o zatrzymanie Nord Stream 2 w rezolucji jest także wezwanie unijnych krajów do koordynacji działań, by w kontaktach z rosyjskimi władzami Wspólnota miała spójne stanowisko i mówiła jednym głosem. Europosłowie domagają się też natychmiastowej, pogłębionej i strategicznej rewizji relacji Unii z Rosją. Te relacje, jak napisali, powinny być uzależnione od przestrzegania demokratycznych standardów i praw człowieka przez władze na Kremlu.

Europosłowie zaapelowali do krajów członkowskich o dalsze izolowanie Rosji w międzynarodowych grupach czy organizacjach. Chcą również zaostrzenia sankcji wobec Rosji, w tym uzgodnienia restrykcji za łamanie praw człowieka, wzorowanych na amerykańskiej ustawie Magnickiego.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/i mg/w pbp

 

 

COMMENTS