HomePOLSKAMazowieckie

Wojsko zaczęło budować most pontonowy

Wojsko zaczęło budować most pontonowy

W Warszawie wojsko rozpoczęło budowę mostu pontonowego na Wiśle. Zostanie na nim umieszczony rurociąg, którym zostaną odprowadzone ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka. Na Wiśle ułożono pierwsze pontony, w miejscu budowy są ciężarówki i sprzęt wojskowy. Cała konstrukcja ma zacząć działać w ciągu czterech tygodni.

Do awarii systemu przesyłającego ścieki do oczyszczalni Czajka doszło 29 sierpnia. Od początku awarii do Wisły zrzucono ponad 2 miliardy 832 miliony litrów nieczystości. Tak wynika z danych ze strony internetowej www.ruchtrzaskowskiego.pl, na której znajduje się licznik litrów ścieków, które trafiają wprost do rzeki.

Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła w tej sprawie śledztwo. Dotyczy ono niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych, zobowiązanych do prawidłowego nadzoru nad odbiorem ścieków oraz sprowadzenia, w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach oczyszczalni “Czajka”, niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób i mienia w wielkich rozmiarach. Chodzi o niebezpieczeństwo w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym. Śledztwo wszczęto na podstawie doniesień medialnych.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie awarii rurociągu odprowadzającego ścieki do oczyszczalni “Czajka” w Warszawie skierował również minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Ma ona ustalić powody uszkodzenia rurociągu, a także kto i z jakiego powodu zawinił. Dodał, że wniosek jest związany z niedopełnieniem obowiązków przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Minister powiedział też, że w maju warszawski ratusz zapewniał jego resort, że instalacja doprowadzająca ścieki do oczyszczalni “Czajka” jest bezpieczna i może być wykorzystywana do realizacji odprowadzenia ścieków. Minister dodał, że władze stolicy utrudniały ministerstwu kontrolę instalacji.
To kolejna awaria “Czajki”. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku doszło do awarii tego samego kolektora. MPWiK również zdecydowało wówczas, by zrzucać nieczystości do Wisły. Do rzeki trafiało 3 tysiące litrów ścieków na sekundę.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Krać/w dw

COMMENTS