HomePOLSKA

“Wojna w rodzinie”. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprosiła szefa NIK Mariana Banasia na spotkanie

“Wojna w rodzinie”. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprosiła szefa NIK Mariana Banasia na spotkanie

Szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował IAR, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprosiła prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia wraz z kierownictwem Izby na spotkanie. Zostało ono zaplanowane na piątek (21.02) na godzinę 11:30 w Sejmie.

Wcześniej w rozmowie z dziennikarzami szef NIK-u mówił, że oczekuje spotkania z marszałek Sejmu, ponieważ według niego wczorajsze przeszukanie jego mieszkań i gabinetu przez CBA było bezprawne.

Funkcjonariusze CBA wczoraj przed 22.00 opuścili gabinet szefa NIK Mariana Banasia. Według służby prasowej Izby, na wejście do gabinetu i przeszukanie nie zgadzali się ani przedstawiciele Izby, ani ochrona obiektu.

Zastępca Prokuratora Regionalnego w Białymstoku Paweł Sawoń poinformował, że agenci CBA przeszukali wczoraj 20 miejsc w ramach śledztwa dotyczącego m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych prezesa NIK. Paweł Sawoń powiedział IAR, że o przeszukania wnioskowało CBA. Oświadczył też, że czynności były przeprowadzone zgodnie z prawem, gdyż immunitet, na który powołał się prezes NIK, dotyczy osoby, a nie zajmowanych przez niego pomieszczeń.

Marian Banaś we wczorajszym liście do marszałek Sejmu Elżbiety Witek napisał, że jest zmuszony poinformować ją o “naruszeniu prawa przez organy procesowe prowadzące postępowanie przygotowawcze”. Skrytykował przeszukanie jego gabinetu. “Takie działanie organów ścigania jest bez precedensu, bowiem oznacza możliwość naruszenia niezależności konstytucyjnego, naczelnego organu kontroli państwowej” – napisał Marian Banaś. “Stanowczo sprzeciwiam się takim działaniom” – dodał prezes NIK.

IAR/M. Fabisiak & D. Grygorcewicz/wcześn./łp

COMMENTS