HomePodlaskie

Wojewoda podlaski unieważnił uchwałę białostockich radnych w sprawie ul. Łupaszki

Wojewoda podlaski unieważnił uchwałę białostockich radnych w sprawie ul. Łupaszki

Błędy formalne i merytoryczne zdecydowały o tym, że wojewoda podlaski unieważnił uchwałę białostockich radnych dotyczącą zmiany nazy ulicy Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki” na Podlaską. Decyzja o zmianie nazwy zapadła prawie miesiąc temu z inicjatywy radnych Forum Mniejszości Podlasia, wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej, którzy argumentowali, że major Łupaszka nie jest postacią jednoznaczną.

Major Zygmunt Szendzielarz “Łupaszka” był patronem ulicy przez 1,5 roku. Nazwę nadali radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy mieli wtedy większość w radzie miasta. Niektóre środowiska nie zgadzały się z ich decyzją, a na tabliczkach z nazwą pojawiały się obraźliwe napisy.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski unieważnił uchwałę. Przyczyn wskazał kilka – między innymi, że w uzasadnieniu podano fakty z życiorysu, które, którym przeczą ustalenia Instytutu Pamięci Narodowej.

Uchwała białostockich radnych nie wejdzie na razie w życie, oznacza to, że Zygmunt Szendzielarz nadal będzie patronem ulicy. Radni większością głosów mogą skierować sprawę unieważnienia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

IAR//E. Wołosik, Polskie Radio Białystok/jf/sp/moc

COMMENTS