Wodór może być paliwem przyszłości

Wodór może być paliwem przyszłości

Wodór może być paliwem przyszłości. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju właśnie ogłasza program na opracowanie technologii, pozwalającej na magazynowanie wodoru i wykorzystanie go jako paliwa w środkach transportu. 

Profesor Maciej Chorowski dyrektor NCBR wyjaśnia, że to szansa na stworzenie technologii przyjaznej środowisku. Profesor tłumaczy, że wodór można zamieniać w energię elektryczną, wykorzystując do tego ogniwo paliwowe. Wodór może być więc zasobnikiem energii wykorzystywanym w pojazdach elektrycznych.
Opracowane rozwiązania mogą znaleźć zastosowanie w bezemisyjnych środkach transportu. Profesor wyjaśnia, że zbiorniki wodoru wykorzystane do zasilania ogniw paliwowych w pojazdach mogą być konkurencją dla zasilania już teraz wykorzystywanego w transporcie w postaci baterii litowo-jonowych. Maciej Chorowski mówi, że konkurencja między tymi technologiami sprawi, że producenci będą musieli dostarczać je w niezbyt wysokich cenach.
NCBR zamierza ogłosić konkurs na opracowanie mobilnego zbiornika wodoru z przeznaczeniem do wykorzystania z ogniwami paliwowymi w pierwszej połowie roku. Konkurs ma się składać z trzech etapów. Po każdym liczba wykonawców zostanie zmniejszona. NCBR będzie realizować program dotyczący magazynowania wodoru do 2021 roku. Jego budżet to ponad 30 mln złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/kry

COMMENTS

WORDPRESS: 0