HomeMazowieckie

Woda zalała Warszawę

Woda zalała Warszawę

Ponad 500 zgłoszeń do stołecznych strażaków w związku z podtopieniami w Warszawie. Wcześniej o stu zgłoszeniach na terenie stolicy mówili mazowieccy strażacy. Pod wodą znalazły się m.in. pl. Trzech Krzyży, Trasa Łazienkowska przy Torwarze, tunel przy Rondzie Zesłańców Syberyjskich, skrzyżowanie Grójeckiej z Racławicką. Woda zalała też Francuską i Zwycięzców. Kapitan Wojciech Kapczyński ze stołecznej straży pożarnej mówi, że dyżurne telefony nie przestają dzwonić. “Trudno powiedzieć kiedy przestaną. Jeżeli chodzi o dzielnice, najbardziej ucierpiały Mokotów, Ochota, Żoliborz, Śródmieście, Wola, Wesoła, Rembertów i Praga. Na obecną chwilę to ponad 500 zgłoszeń” – mówi Kapczyński.

Tymczasem wojewódzcy strażacy odnotowali 65 zgłoszeń w związku z podtopieniami na Mazowszu. Najwięcej – bo 50 – dotyczyło Warszawy. “Strażacy pracują w terenie i odpompowują wodę z zalanych posesji i ulic, tak żeby je udrożnić i zabezpieczyć. Strażaków z Warszawy wspierają koledzy z Grodziska Mazowieckiego i z powiatu Warszawskiego zachodniego” – mówi mł. bryg. Karol Kierzkowski z mazowieckiej straży pożarnej.

Strażak przypomina, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem w południowej części Mazowsza i drugiego stopnia dla pozostałej części regionu. Dodaje, by zachować szczególną ostrożność, a informacje o zalanych ulicach i budynkach przekazywać pod nr 998.

Autobusy komunikacji miejskiej zostały skierowane na objazdy. Nieczynna była także stacja metra Ratusz-Arsenał. “Poza tym zalany wodą został tunel przy rondzie Zesłańców Syberyjskich, tak więc nie można tędy przejechać.

Ostatnia informacja jaka dotarła, to jest taka, że zalane zostało skrzyżowanie ulicy Racławickiej i Grójeckiej. Tam też autobusy nasze zostały skierowane na objazdy przez 1 sierpnia, Żwirki i Wigury, a potem z powrotem do ulicy Grójeckiej” – mówi rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zwołał spotkanie szefów odpowiednich służb w celu wsparcia działań pomocowych.

Na terenie Warszawy obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia IMGW przed silnym deszczem z burzami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem w południowej części Mazowsza i drugiego stopnia – dla pozostałej części regionu.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/d rydz/w hm

COMMENTS