HomePOLSKA

Wniosek o delegalizację Stowarzyszenia Marsz Niepodległości odrzucony przez prokuraturę. Chciał tego Nitras, przyboczny Trzaskowskiego

Wniosek o delegalizację Stowarzyszenia Marsz Niepodległości odrzucony przez prokuraturę. Chciał tego Nitras, przyboczny Trzaskowskiego

Wniosek o delegalizację Stowarzyszenia Marsz Niepodległości został negatywnie rozpatrzony. Według Prokuratury Okręgowej w Warszawie, nie ma jakichkolwiek podstaw, żeby skierować wniosek do sądu, a stowarzyszenie działa zgodnie z przepisami Konstytucji i ustaw.

Wniosek złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras i Monika Wielichowska po stołecznym marszu 11 listopada 2017 roku. W ich ocenie, zachowanie uczestników marszu wyczerpywało znamiona przestępstwa publicznego propagowania totalitarnego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych oraz publicznego znieważania grup ludności z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej.

Prokuratura nie podzieliła zdania wnioskodawców, argumentując, że program stowarzyszenia nie zakłada totalitarnych metod, a działalność stowarzyszenia „nie cechuje nienawiść rasowa i narodowościowa”. Co więcej, w ocenie prokuratury, cele i działalność stowarzyszenia promują postawy i zachowania patriotyczne, w tym – promowanie obchodów Święta Niepodległości.
Dodatkowo, jak zaznaczyła prokuratura, postępowania karne wobec uczestników marszu zostały umorzone lub odmówiono wszczęcia postępowania.

IAR/ PO w Warszawie/ #Kurek/i jf/ w gaj

fot. twitter

COMMENTS