Włoski sąd wydał nakaz konfiskaty od USA słynnej antycznej rzeźby „Zwycięski atleta”

Włoski sąd wydał nakaz konfiskaty od USA słynnej antycznej rzeźby „Zwycięski atleta”

Włoski sąd wydał nakaz konfiskaty słynnej antycznej rzeźby „Zwycięski atleta”, która jest ozdobą kolekcji Paul Getty Museum w Los Angeles. W uzasadnieniu wyroku podano, że rzeźba została nielegalnie wywieziona z Włoch.
Rzeźba atlety w brązie naturalnej wielkości pochodzi z IV wieku p.n.e. Przedstawia doskonale zbudowanego, nagiego młodego mężczyznę z laurem zwycięstwa na głowie. Dzieło przypisywane jest Lizypowi, nadwornemu rzeźbiarzowi Aleksandra Wielkiego. Znalezione zostało w 1964 roku przez załogę włoskiego kutra u wybrzeży Fano nad Adriatykiem. Znaleziska nie zgłoszono włoskim władzom. Rzeźba została sprzedana kolekcjonerowi w Mediolanie, który następnie sprzedał ją niemieckiemu handlarzowi dzieł sztuki. W 1977 roku za 4 miliony dolarów zakupiło ją Paul Getty Museum w Los Angeles. W sprawie zwrotu rzeźby Włochom zapadły już dwa wyroki, ale je uchylono. Teraz amerykańskiemu muzeum przysługuje odwołanie do włoskiego sądu kasacyjnego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Kowalczuk/kj

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0