HomeCiekawostki

Włosi obchodzą Światowy Dzień Przekąski. To także dzień drugiego szkolnego śniadania

Włosi obchodzą Światowy Dzień Przekąski. To także dzień drugiego szkolnego śniadania

We Włoszech, wraz z powrotem uczniów do szkół powrócił temat drugiego śniadania: z czego powinno się składać i jakie jest najzdrowsze, zwłaszcza w dobie koronawirusa i potrzeby wzmocnienia odporności organizmu. Dziś Światowy Dzień Przekąski, która we włoskich szkołach zastępuje drugie śniadanie.

W diecie Włochów przekąska, czyli „merenda”, stanowi istotny posiłek. Tradycja jej spożywania sięga początku XX wieku, kiedy na wsi przekąska dodawała sił między posiłkami głównymi, podczas prac polowych. Zwyczaj przejęto w miastach, ale słoną przekąskę zastępowano słodką. Dziś 2 na 3 rodziców kupuje gotowe „merendy” i wręcza dzieciom jakie drugie szkolne śniadanie. To porcja ciasta czy rogalik z kremem. Włoscy lekarze biją na alarm, że takie przekąski są przyczyną tycia najmłodszych.

Statystyki Stowarzyszenia Producentów Wyrobów Cukierniczych, ale i badania szpitala San Paolo w Mediolanie mówią, że wysokokaloryczną przekąskę w ciągu dnia spożywa ponad 1/3 Włochów. Najwięcej właśnie dzieci. Niepokojące dane o nadwadze najmłodszego pokolenia przyczyniły się do tego że ostatnio producenci słodkich przekąsek ograniczyli zawartość w nich cukru – o jedną trzecią i – o jedną piątą – tłuszczów.

IAR/ #Rzepczak/Rzym/i mg/w pbp

COMMENTS