HomePILNE

Włochy zatrudnią 60 tysięcy tzw. „asystentów obywatelskich”, by zapobiec powrotowi koronawirusa

Włochy zatrudnią 60 tysięcy tzw. „asystentów obywatelskich”, by zapobiec powrotowi koronawirusa

Włochy przeprowadzą rekrutację na tak zwanych „asystentów obywatelskich”. Ich zadaniem będzie nadzór nad przestrzeganiem przez Włochów zasad sanitarnych, obowiązujących w fazie otwarcia kraju. Zatrudniani będą bezrobotni, a także pobierający od państwa zasiłek, zwany „dochodem obywatelskim”.

Ogłoszenie o zatrudnieniu 60 tysięcy asystentów obywatelskich ukaże się w nadchodzącym tygodniu. Minister Spraw Regionalnych, Francesco Boccia i Związek Gmin Włoskich chcą angażować asystentów na zasadzie dobrowolności. Władze jednak liczą na tych, którzy korzystają z finansowego wsparcia państwa. Ich pracę będzie koordynować Obrona Cywilna. Minister Boccia podkreśla, że Włochy wchodzą w nową fazę normalności: gospodarka się ożywia, a Włosi zaludniają miasta.

Ma to być pomóc w egzekwowaniu ograniczeń, powstrzymujących rozprzestrzenianie się wirusa, głównie zachowanie dystansu społecznego. „To czas zaangażowania wszystkich obywateli, chcących rozsądną postawą pomóc krajowi. To także wolontariusze, w czasie kwarantanny dbali o najbardziej potrzebujących. Im powierzymy nasze społeczności w czasach, w których będziemy uczyć się żyć z wirusem i przed nim chronić” – podkreślił przewodniczący Związku Gmin Włoskich , Antonio Decaro.

Z Rzymu dla Polskiego Radia Urszula Rzepczak Polsat News. /IAR

COMMENTS