HomePILNE

Włochy: Wicepremier Salvini domaga się natychmiastowych wyborów

Włochy: Wicepremier Salvini domaga się natychmiastowych wyborów

Włoski Senat dziś o 16.00 ma zdecydować, kiedy odbędzie się głosowanie nad wotum nieufności dla premiera Giuseppe Contego. Ma to otworzyć drogę do przyspieszonych wyborów. 5 dni temu szef Ligi, wicepremier Matteo Salvini, zerwał rządową koalicję z kontestacyjnym Ruchem 5 Gwiazd.

Kalendarium głosowań mają ustalić przewodniczący frakcji Senatu. Jutro uczynią to szefowie ugrupowań Izby Deputowanych. Wicepremier Salvini dąży do jak najszybszego rozpisania wyborów: „Patrzą na nas rynki.

finansowe, chodzi o inwestycje, a jesienią trzeba opracować ambitny budżet” – powiedział wicepremier. “Jeśli jakiś polityk chce odwlec wybory, to znaczy, że boi się o stołek”.

Ruch 5 Gwiazd i część opozycyjnej lewicowej Partii Demokratycznej są temu przeciwne. Oba ugrupowania mają większość w Izbie Deputowanych, ale nie w Senacie. Decyzja w tej sprawie należy do prezydenta Sergio Mattarelli, który dotychczas nie wypowiadał się na temat kryzysu. Z ostatnich sondaży wynika, że wybory zdecydowanie wygrałaby Liga, otrzymując 37 procent głosów.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Kowalczuk/Siekaj

COMMENTS