HomePILNE

Włochy: Premier podaje się do dymisji

Włochy: Premier podaje się do dymisji

Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział złożenie rezygnacji. Ma to nastąpić po zakończeniu trwającej we włoskim senacie debaty o trwającym kryzysie rządowym.

Giuseppe Conte oświadczył, że kończy swoje “doświadczenie w rządzie” i po zakończeniu debaty uda się do prezydenta Sergio Mattarelli, aby poinformować o swej rezygnacji. Premier zarzucił wicepremierowi Matteo Salviniemu, że wywołał kryzys rządowy, kierując się swoim interesem politycznym.
Zdaniem komentatorów, po złożeniu rezygnacji przez premiera prezydent Mattarella będzie mógł rozpocząć konsultacje z wszystkimi siłami politycznymi na temat stworzenia nowego rządu. Może to być rząd współrządzącego dotychczas Ruchu 5 Gwiazd i partii lewicowych, albo też przejściowy rząd ekspertów.

 

AKTUALIZACJA:

Premier Włoch Giuseppe Conte przed 21.00 przybył do Pałacu Kwirynalskiego i złożył rezygnację na ręce prezydenta Sergio Mattarelli. To efekt rozpadu koalicji rządzącej: kontestacyjnego Ruchu 5 Gwiazd i eurosceptycznej, niechętnej migracji Ligi.
Premier złożył rezygnację, mimo że przewodniczący Ligi, wicepremier Matteo Salvini dziś wycofał złożony 9 sierpnia wniosek o głosowanie nad wotum nieufności dla szefa rządu. Giuseppe Conte występując po południu w senacie oskarżył Salviniego o celowe i nieodpowiedzialne wywołanie kryzysu, by zdyskontować ponad dwukrotny wzrost popularności jego partii w sondażach, doprowadzić do natychmiastowych wyborów i przejąć władzę. Salvini występując w senacie niejako potwierdził te oskarżenia: „W tej auli są kobiety i mężczyźni wolni i mniej wolni. Kto boi się poddać weryfikacji wyborczej narodu, nie jest człowiekiem wolnym”. Prezydent Mattarella rozpocznie negocjacje na temat stworzenia nowego rządu. Komentatorzy wykluczają możliwość przeprowadzenia wyborów jeszcze w tym roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Kowalczuk/kjAFP ang. 20 08 16.03/IAR wcz./Siekaj

COMMENTS