"> Włochy: Majowe wybory będą klęską politycznego establishmentu. Liga Matteo Salviniego deklasuje rywali - wiadomosci.com

Włochy: Majowe wybory będą klęską politycznego establishmentu. Liga Matteo Salviniego deklasuje rywali

Włochy: Majowe wybory będą klęską politycznego establishmentu. Liga Matteo Salviniego deklasuje rywali

Na 7 tygodni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego z sondaży wynika, że we Włoszech zdecydowane zwycięstwo powinna odnieść eurosceptyczna i niechętna migracji Liga. Wyniki sondaży opublikował międzynarodowy instytut badań społecznych IPSOS.

Na oskarżaną o populizm i rasizm Ligę chce głosować aż 36 procent badanych, czyli ponad dwa razy więcej niż w wyborach powszechnych rok temu. Jej szef, wicepremier Matteo Salvini jest obecnie najbardziej kontestowanym, ale i najpopularniejszym przywódcą partyjnym Włoch. Ligę popiera zdecydowana większość robotników i rzemieślników, a także drobni przedsiębiorcy i osoby pracujące na własny rachunek.

Koalicjant Ligi w obecnym rządzie, kontestacyjny Ruch 5 Gwiazd, w ciągu roku stracił aż jedną trzecią zwolenników i może obecnie liczyć na ponad 20 procent głosów. Na trzecim miejscu, poniżej progu 20 procent, plasuje się lewicowa Partia Demokratyczna, od której wciągu ostatnich 5 lat odwróciła się ponad połowa sympatyków.

Zdaniem analityków majowe wybory będą klęską włoskiego politycznego establishmentu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Kowalczuk/mcm/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0