HomeŚwiat

Włochy i Watykan to cele rozpoczynającej się dziś wizyty pary prezydenckiej

Włochy i Watykan to cele rozpoczynającej się dziś wizyty pary prezydenckiej

Włochy i Watykan to cele rozpoczynającej się dziś (22.09) wizyty pary prezydenckiej. Będzie to pierwsza zagraniczna podróż prezydenta Andrzeja Dudy w nowej kadencji. W planie między innymi spotkania w Rzymie z włoskim prezydentem i premierem, a także lekarzami walczącymi z pandemią koronawirusa. W piątek polski prezydent zostanie przyjęty w Watykanie na audiencji u papieża Franciszka.
Wizyta we Włoszech i w Stolicy Apostolskiej była pierwotnie planowana na maj, a w kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda mówił, że będzie chciał odwiedzić te państwa jako pierwsze już w nowej kadencji. Zwracał przy tym uwagę na trudne zmagania Włochów z pandemią COVID-19.
Para prezydencka przyleci do Rzymu wieczorem. W środę zaplanowano spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą, premierem Giuseppe Conte oraz przewodniczącą Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati. “To kilka ważnych tematów – przyszłość polityki europejskiej, w tym pakiet rozwoju dla Europy w związku z pandemią, to wszystko, co wiąże się z przyszłym budżetem europejskim. Tutaj bardzo ważne jest, żeby różne optyki, jakie prezentują Włosi i Polacy na przyszłość tego budżetu się spotkały, żeby to był budżet rzeczywiście wspólnym całej Europy” – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, dodając, że chodzi o budżet ambitny i dający impuls rozwojowy kontynentowi.
Kolejnym tematem polsko-włoskich rozmów w Rzymie będzie kwestia bezpieczeństwa międzynarodowego. “Pan prezydent będzie przekonywał do mocnej i zdecydowanej reakcji państw europejskich na sytuację na Białorusi” – zaznaczył minister Szczerski. Jak mówił, chodzi o sprzeciw wobec przemocy wymierzonej w protestujących Białorusinów, a z drugiej strpny o europejską ofertę współpracy, w tym gospodarczej, dla naszego wschodniego sąsiada.
W Rzymie prezydent złoży również wizytę w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa. Weźmie tam udział w ceremonii podniesienia flagi Rzeczypospolitej w związku z przyjęciem Polski w poczet jego członków.
Prezydent Duda odwiedzi również Instytut Spallanzaniego, wiodący włoski ośrodek zajmujący się leczeniem COVID-19 i pracami nad szczepionką. “W czasie wizyty prezydenta zostanie podpisane porozumienie o współpracy naukowej między Państwowym Zakładem Higieny a Instytutem Spallanzaniego, żeby włączyć Polskę do projektów europejskich, które ten instytut realizuje w walce z pandemią” – wyjaśnił Krzysztof Szczerski.
Kolejnym elementem wizyty pary prezydenckiej we Włoszech będzie Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino. W czwartek Andrzej Duda odda hołd polskim zdobywcom słynnego klasztoru i ich dowódcy generałowi Władysławowi Andersowi, którego 50. rocznica śmierci przypada w tym roku. Weźmie również udział w odsłonięciu popiersia generała Andersa w ambasadzie RP w Rzymie.
W piątek, w ostatnim dniu wizyty, prezydent Andrzej Duda zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. Okazją do rozmowy jest 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, świętego Jana Pawła II. Przy grobie papieża-Polaka w Bazylice Świętego Piotra polska delegacja weźmie udział we mszy świętej.
W rozmowie prezydenta z papieżem Franciszkiem zostaną również poruszone tematy bieżące, takie jak spodziewana druga fala pandemii COVID-19. “Spotkanie z Ojcem Świętym przypada w tygodniu ONZ-owskim, równolegle odbywa się Zgromadzenie Ogólne ONZ, co skłania do szerszej refleksji na temat przyszłości świata i relacji społeczno-gospodarczych na świecie, które będą rezultatem tego okresu pandemicznego. Wiemy, że on może doprowadzić do nowych różnic na świecie, powstania nowych obszarów biedy i bogactwa” – mówił Krzysztof Szczerski. Przedmiotem rozmowy z papieżem będzie również sytuacja na Bliskim Wschodzie i normalizacja stosunków Izraela z niektórymi państwami arabskimi.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Darmoros/w to/

COMMENTS