HomeŚwiat

Włochy ciągle bez rządu

Włochy ciągle bez rządu

Prezydent Włoch zakończył dwudniowe konsultacje z ugrupowaniami politycznymi na temat stworzenia nowego rządu. Zapowiedział nową rundę rozmów w najbliższy wtorek. 

Sergio Mattarella podkreślił, że Włochy jak najszybciej potrzebują rządu z mocnym zapleczem w parlamencie. Dwa dni temu premier Giuseppe Conte złożył rezygnację.
Dziś prezydent odbył rozmowy z najważniejszymi ugrupowaniami politycznymi. Lewicowa Partia Demokratyczna deklarowała gotowość do stworzenia koalicyjnego rządu z Ruchem 5 Gwiazd. Ruch mówił o rozpoczęciu rozmów na temat nowej koalicji nie wymieniając Partii Demokratycznej z nazwy. Ugrupowania prawicowe domagały się rozpisania natychmiastowych wyborów.
Prezydent Mattarella podkreślił, że kryzys musi być rozwiązany szybko, również z powodu wyzwań stojących przed Włochami na forum unijnym i międzynarodowym. „ Mam obowiązek dla dobra państwa domagać się pośpiechu. Ogłaszam nową rundę konsultacji, po których podejmę konieczne decyzje” – oświadczył prezydent Mattarella. Dał do zrozumienia, że w razie fiaska negocjacji rozwiąże parlament.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Kowalczuk/Siekaj

COMMENTS