HomeŚwiat

Włochy. Administracji publicznej grozi zastój

Włochy. Administracji publicznej grozi zastój

W przyszłym roku włoska administracja publiczna będzie posiadała więcej urzędników, którzy przeszli na emeryturę, niż tych aktywnych zawodowo. Średnia wieku zatrudnionych, to 50 lat. Po przeprowadzonej reformie emerytalnej zatrudnieni wcześniej odchodzą na emeryturę. Jednocześnie z powodu wydłużonych procedur na ich miejsce nie są zatrudniani nowi urzędnicy.

Odpływ urzędników państwowych spowodowany jest obniżeniem wieku emerytalnego i wprowadzeniem tzw. „kwoty stu”, czyli możliwości przejścia na emeryturę w momencie, kiedy wiek pracownika i liczba przepracowanych lat równa się 100. Dlatego w ub. roku pracę w administracji zakończyło 90 tys. pracowników.

Obecnie włoska administracja publiczna zatrudnia 3,2 mln osób, a na emeryturze jest 3 mln byłych jej pracowników. Jeden na sześciu zatrudnionych ma ponad 62 lata i wielu deklaruje szybkie odejście na emeryturę. Najnowszy raport Forum Administracji Publicznej podkreśla, że we Włoszech biurokratyczne procedury zatrudniania są tak wolne, że średni czas od zgłoszenia wakatu do zatrudnienia pracownika to 4 lata. Biorąc pod uwagę blokadę spowodowaną koronawirusem, konkursy na 22 tys. stanowisk w administracji publicznej ogłoszone od września ub. roku zakończą się wypełnieniem wakatów dopiero za 10 lat.

IAR/ Rzym/Urszula Rzepczak, Polsat News/w kj

COMMENTS