32.2 C
Chicago
piątek, 21 czerwca, 2024

Włoch Antonio Tajani nowym szefem Parlamentu Europejskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego wybrany został Włoch Antonio Tajani.

Kandydat Europejskiej Partii Ludowej pokonał w czwartej, decydującej turze tajnego głosowania swojego rodaka, Giannniego Pittellę – reprezentanta Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Tajani zastąpi Niemca Marina Schultza, który wraca do polityki krajowej.
Nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Włoch Antonio Tajani był kandydatem Europejskiej Partii Ludowej. Tajani urodził się w roku 1953 w Rzymie. Włoski polityk do czasu objęcia funkcji szefa PE pozostanie unijnym komisarzem ds. przemysłu i przedsiębiorczości.
Ukończył studia prawnicze na renomowanym Uniwersytecie Rzymskim –Sapianza. Był wydawcą czasopisma „Il Settimanale”, prezenterem newsów w Radio 1, kierował też rzymskim biurem wydawniczym gazety „Il Giornale”.
W 1994 roku był rzecznikiem prasowego premiera Silnio Berlusconiego. W czerwcu 2008 został wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej oraz komisarzem ds. transportu.
W listopadzie 2009 powołano go na komisarza ds. przemysłu i przedsiębiorczości. W 2014 roku ponownie uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego.
Europosłowie wybrali nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego po prawie 12 godzinach. Wybór Antonio Tajaniego był możliwy, bo oprócz rodzimej grupy chadeckiej, w której skład wchodzą europosłowie PO i PSL, poparli go także liberałowie i frakcja europejskich konserwatystów, w której zasiadają deputowani PiS-u. Tym samym w Europarlamencie utworzyła się nowa koalicja – chadeków, liberałów i konserwatystów. Ci ostatni byli często spychani na plan dalszy. Ta koalicja to dla nich szansa na wyjście z cienia i izolacji.

Kazimierz Sikorski AIP/fot.twitter

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520