HomeŚwiat

Wlk. Brytania zapłaci 40-45 mld euro za wyjście UE

Wlk. Brytania zapłaci 40-45 mld euro za wyjście UE

Wychodząc z Unii Europejskiej Wielka Brytania w ramach rozliczeń finansowych wpłaci do unijnego budżetu łącznie od 40 do 45 miliardów euro – poinformował rzecznik brytyjskiej premier mówiąc o dzisiejszym porozumieniu w sprawie warunków Brexitu. 

Jak powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker Wielka Brytania będzie honorować swoje zobowiązania nie tylko do 2020 roku ale także po tej dacie. Pieniądze za zrealizowane projekty będą zwracane do 2023 roku z polityki spójności. Gdyby Londyn odmówił wpłat po Brexicie, powstałaby dziura w budżecie.

Porozumienie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie warunków Brexitu osiągnięto dzisiaj. Kompromis osiągnęli po całonocnych rozmowach negocjatorzy z Brukseli i Londynu. To otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przyszłej umowy handlowej o co zabiegały brytyjskie władze. Komisja Europejska zarekomendowała przejście do drugiej fazy negocjacji. Ale ostateczną decyzję podejmą unijni przywódcy na szczycie w przyszłym tygodniu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./AFP/dwi/sk

COMMENTS