HomeŚwiat

Władze Moskwy wyraziły zgodę na zorganizowanie marszu upamiętniającego zabójstwo Borysa Niemcowa

Władze Moskwy wyraziły zgodę na zorganizowanie marszu upamiętniającego zabójstwo Borysa Niemcowa

Władze Moskwy wyraziły zgodę na zorganizowanie marszu upamiętniającego zabójstwo Borysa Niemcowa. Negocjacje opozycji z urzędnikami trwały prawie dwa tygodnie. Lider opozycji Borys Niemcow został zastrzelony w centrum Moskwy 27 lutego 2015 roku. Morderca i jego pomocnicy trafili do łagru, jednak do dziś nie ustalono, kto był zleceniodawcą zabójstwa.

Marsze pamięci Borysa Niemcowa organizowane są od 2016 roku. Przyjaciele zamordowanego polityka i zwolennicy opozycji maszerują trasą od Placu Puszkina do Prospektu Sacharowa. Później, już indywidualnie idą na Wielki Most Moskworecki, aby złożyć kwiaty w miejscu śmierci Niemcowa. W tym roku władze Moskwy nie zgodziły się na przemarsz opozycji centralnymi ulicami miasta.

Negocjacje trwały prawie dwa tygodnie. Jak poinformowali przedstawiciele sztabu organizującego Ilia Jaszyn i Nadieżda Mituszkina, urzędnicy zmienili zdanie, demonstracja została zalegalizowana i odbędzie się 24 lutego. Przyjaciele zastrzelonego polityka wystąpili również o umieszczenie na Wielkim Moście Moskworeckim tablicy z nazwiskiem opozycjonisty.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mcm/as

COMMENTS