HomeŚwiat

Władze Litwy zgodziły się na polskie podręczniki do nauki języka polskiego w szkołach

Władze Litwy zgodziły się na polskie podręczniki do nauki języka polskiego w szkołach

Władze Litwy zgodziły się na polskie podręczniki do nauki języka polskiego w szkołach. Potwierdził to w Warszawie litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkevicius w czasie spotkania z polskim ministrem Jackiem Czaputowiczem.

Podręczniki dla polskich dzieci były do tej pory przygotowywane przez polonistów, którzy pracują na Litwie. Koszty opracowania książek były jednak wysokie, dlatego litewskie władze na początku roku wstępnie dopuściły podręczniki z Polski. Od 1 września z takich książek uczą się pierwszoklasiści, a w następnych latach podręczniki będą dostępne również dla starszych roczników. “Cena litewskich podręczników jest bardzo wysoka. Trzeba było zatem znaleźć przejściowe rozwiązanie. Dlatego wdrożyliśmy takie właśnie rozwiązanie czyli znaleźliśmy podręczniki z Polski” – mówił w Warszawie minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz poinformował, że taka decyzja jest zgodna z oczekiwaniami polskiego rządu. “Usłyszałem od pana ministra, że te podręczniki, które są w Polsce, mogłyby być w tym okresie przejściowym stosowane, co uznajemy za wyjście naprzeciw naszym oczekiwaniom” – dodał Jacek Czaputowicz.

Na Litwie działa obecnie 76 polskich szkół, w których uczy się około 12 tysięcy dzieci. Pierwszoklasiści dostali w tym roku ufundowane przez władze w Warszawie wyprawki oraz 500 złotych jednorazowego stypendium. Prócz tego na Litwie jest ponad 80 przedszkoli z nauczaniem po polsku.

Linas Linkevicius jest gościem trwającej w Warszawie dorocznej narady polskich ambasadorów. W siedzibie MSZ z polskim ministrem Jackiem Czaputowiczem rozmawiał zarówno o relacjach obu krajów, jak i o sprawach Unii Europejskiej i NATO.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski & Kamil Zalewski/ap/dw

COMMENTS