HomeUSAChicago

Władze Illinois przeznaczą 150 milionów dolarów na opłaty za mieszkania

Władze Illinois przeznaczą 150 milionów dolarów na opłaty za mieszkania

Illinois przeznaczy 150 milionów dolarów na pomoc w uregulowaniu opłat za mieszkania. Gubernator J.B. Pritzker poinformował w poniedziałek o uruchomieniu nowego programu dla poszkodowanych pandemią koronawirusa.

 

Przeznaczony jest dla osób, które nie są w stanie zapłacić za wynajem mieszkania czy na bieżąco spłacać pożyczki zaciągniętej na zakup domu bądź mieszkania. W przypadku osób wynajmujących, które zostaną zakwalifikowane do programu dofinansowanie wyniesie jednorazowo 5 tysięcy dolarów. Będzie to pomoc bezzwrotna.

Pieniądze otrzymają osoby, które spełnią trzy warunki: dochód gospodarstwa domowego sprzed 1 marca wyniesie 80 procent średniego dochodu,   przypadającego na dany obszar, dorosły członek tego gospodarstwa stracił pracę na skutek pandemii i z tego powodu powstały zaległości w spłacie czynszu. W przypadku osób wynajmujących mieszkania pieniądze trafią bezpośrednio do właściciela lokalu i pokryją zaległości jakie powstały od marca. Fundusz przyznany konkretnej osobie może być wykorzystany do grudnia tego roku.

Z kolei właściciele domów czy mieszkań aby otrzymać dofinansowanie muszą wykazać zwrot podatkowy za 2019 roku jako potwierdzenie, że ich dochód nie przekroczył 120 procent średniego dochodu w regionie przez nich zamieszkiwanym, ponadto jeżeli jeden z domowników stracił pracę z powodu koronawirusa po 1 marca a kredyt hipoteczny był zaciągnięty przed dniem 29 lutego i po tym terminie powstały zaległości w jego spłacaniu. W tym przypadku właściciele nieruchomości mogą otrzymać nawet 15 tysięcy dolarów.   Trafią one bezpośrednio do banku lub firmy, która udzieliła pożyczki na zakup nieruchomości.

Przyjmowanie aplikacji do Emergency Mortgage Assistance Program rozpocznie się 21 sierpnia.

 

BK

COMMENTS