Wkrótce w Teatrze Telewizji Dzieje pisarza – rzekomego pierwowzoru powieściowego Nikodema Dyzmy

Wkrótce w Teatrze Telewizji Dzieje pisarza – rzekomego pierwowzoru powieściowego Nikodema Dyzmy

20 maja w Teatrze Telewizji obejrzymy premierowy spektakl „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”. W spektaklu telewizyjnym Marka Bukowskiego i Macieja Dancewicza poznamy wielowątkowe dzieje pisarza – rzekomego pierwowzoru powieściowego Nikodema Dyzmy. 
Losy opowiedziane są przez pryzmat losów postaci fikcyjnej Stanisława Webera vel Stanisława Nowaka, bezwzględnego oportunistę, mówi reżyser Teatru Telewizji, Marek Bukowski. „Film opowiada o karierowiczu, który po „trupach” idzie do celu, w konfrontacji z bardzo wrażliwym człowiekiem, którego stworzył. To jest dialog postaci z autorem, który ją stworzył, ale być może w autorze była już wcześniej ta osobowość.”- zaznaczył reżyser Marek Bukowski.
Stanisław Nowak to typowy „człowiek z awansu”. Przetrwawszy zagładę przedwojennego świata, bez większego trudu dostroił się do realiów PRL-u, w tym również do socrealizmu, kiedy bezwzględnie odrzucano takich twórców jak Dołęga-Mostowicz.
Odtwórca roli Stanisława Nowaka, Marian Opania, zapewnia, że rola stanowiła dla niego kolejne w karierze wyzwanie. ”Nie czuję się spełniony i będę zdobywał ciągle nowe tereny, nowe szczyty, nowe sposoby aktorskie. Ten spektakl jest kompletnie różny stylistycznie niż to, co się do tej pory oglądało w tzw. teatrze realistycznym.”- podkreślił Marian Opania.
W sztuce Marka Bukowskiego, widzowie zobaczą między innymi Mariana Opanię, Piotra Roguckiego, Wojciecha Mecwaldowskiego, Julię Wieniawę i Kamillę Baar-Kochańską. Za scenografię odpowiada Wojciech Żogała.
Premierowy spektakl „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”, 20 maja w Teatrze Telewizji o godz. 21:00.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Małgorzata Wosiek/ap/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0