26 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Wizyta wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej. Nie zgodziła się na spotkanie z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rozpoczęło się spotkanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą. Rozmowa ma dotyczyć reformy sądownictwa i praworządności. Komisja krytykuje zmiany w wymiarze sprawiedliwości, Polska odpowiada, że organizacja sądownictwa to kompetencje państw członkowskich. Wiceszefowa Komisji spotka się również z ministrem sprawiedliwości, wiceministrem spraw zagranicznych, marszałkiem Senatu, I prezes Sądu Najwyższego, a także prezes Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

 

Wicemaszałek Senatu Stanisław Karczewski o wizycie Very Jourovej

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że to bardzo źle, iż Vera Jourova nie będzie rozmawiała dziś w Warszawie na temat reform sądownictwa w Polsce ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.
Mimo próśb, wiceszefowa Komisji Europejskiej nie zgodziła się na spotkanie z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa, a także prezesami Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Stanisław Karczewski mówił też, że interpretuje to jako sygnał polityczny.
Jak podkreślał wicemarszałek Senatu, rozmowy z Verą Jourovą mają być rzeczowe i mają pokazać faktyczny stan sądownictwa. „Rozmowy które będą prowadzone, które pokażą pani przewodniczącej jakie są potrzeby, jakie są oczekiwania i, że to wszystko co robimy, robimy zgodnie z konstytucją, to robimy zgodnie z oczekiwaniami ludzi, że robimy podobnie jak jest w innych krajach Europejskich, że nie zaburzamy niczego co stanowiłoby zamach na demokrację, zamach na praworządność i że te zmiany są konieczne, niezbędne i musimy je wprowadzać” – zaznaczył Stanisław Karczewski.
Rozmowy Very Jourovej w Warszawie mają dotyczyć między innymi zmian w ustawach sądowych, co do których Bruksela wyrażała wątpliwości. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej spotka się z ministrem sprawiedliwości, wiceministrem spraw zagranicznych, marszałkami Sejmu i Senatu, I prezes Sądu Najwyższego, a także prezes Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
Opinię Komisji Europejskiej dotyczącą sytuacji w Polsce przedstawił kilka dni temu rzecznik Christian Wigand, który powiedział, że „komisja jest bardzo zaniepokojona sytuacją w Polsce dotyczącą praworządność”. Polska – jak zapowiadał w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński – jest otwarta na dialog i chce wyjaśnić wszystkie wątpliwości. „Liczymy na to, że będziemy w stanie porozmawiać, wytłumaczyć na spokojnie, jak to prawo wygląda i przypomnieć, że pewnego rodzaju regulacje istnieją w innych systemach prawnych. Możemy wskazywać konkretne artykuły.
Oczekujemy jedynie tego, żeby być tak samo traktowani jak inne państwa Unii Europejskiej” – powiedział wiceszef MSZ-tu.

Szynkowski vel Sęk: Spodziewamy się gestu dobrej woli ze strony Komisji Europejskiej

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk mówił na antenie Polskiego Radia 24, że polskie władze w związku z wizytą i rozmowami w Warszawie wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourowej spodziewają się gestu dobrej woli ze strony Komisji. „Ostatnie dni i tygodnie, to sytuacja wprost przeciwna”- podkreślał Szymon Szynkowski vel Sęk.
„W istocie nie może być tak, że bez żadnego umocowania traktatowego rzecznik Komisji Europejskiej reprezentujący Komisję ocenia, czy dana instytucja funkcjonuje w sposób niezależny, legalny czy też nie” – mówił wiceminister.
Szymon Szynkowski vel Sęk wyjaśniał, że od lat 70. w teorii prawa Unii Europejskiej następuje zjawisko „rozlewania się kompetencji wspólnotowych”: „To znaczy, że w traktacie jest coś zapisane, a następnie Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej te kompetencje zaczynają stopniowo poszerzać, mimo, że nie ma takiego umocowania w traktacie” – mówił wiceminister. I dodał, że państwa mogą się godzić na takie takie zachowanie, albo je ograniczać. „A więc my staramy się zatrzymać ten proces rozlewania się tych kompetencji” – wyjaśniał Szymon Szynkowski vel Sęk.
Komisarz Vera Jourova spotka się z ministrem sprawiedliwości, wiceministrem spraw zagranicznych, marszałkami Sejmu i Senatu, I prezes Sądu Najwyższego, a także prezes Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Mimo próśb o spotkanie, wiceszefowa Komisji nie zgodziła się na rozmowy z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa, a także prezesami Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Czerwińska: jesteśmy otwarci na dialog z KE

Posłanka Anita Czerwińska, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, mówiła w Polskim Radiu 24, że strona polska jest gotowa na dialog z Komisją Europejską. Podkreślała jednak, że reforma sądownictwa to suwerenne decyzje polskich władz.
Dziś Polskę odwiedzi wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova, aby rozmawiać na temat zmian w sądownictwie. Komisja krytykuje zmiany w wymiarze sprawiedliwości, Polska odpowiada, że organizacja sądownictwa to kompetencje państw członkowskich.
Anita Czerwińska przypomniała, że polski rząd w tym sporze cierpliwie i rzeczowo wyjaśnia swoje działania w sferze sądownictwa od 2017 roku. „Liczę na to, że ten dialog i nasza cierpliwość przyniosą owoce. Choć oczywiście wszystko ma swoje granice” – mówiła posłanka Czerwińska. Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości podkreśliła, że nikt nie może wpłynąć na suwerenne decyzje Polski co do reformy wymiaru sprawiedliwości. „To zadanie powierzyli nam obywatele i to z nimi umówiliśmy się, jak ma odbywać się reforma wymiaru sprawiedliwości” – powiedziała Anita Czerwińska.
Komisarz Vera Jourova spotka się z ministrem sprawiedliwości, wiceministrem spraw zagranicznych, marszałkami Sejmu i Senatu, I prezes Sądu Najwyższego, a także prezes Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Mimo próśb o spotkanie, wiceszefowa Komisji nie zgodziła się na rozmowy z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa, a także prezesami Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR24/mk/dyd
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Katarzyna Ingram/dyd
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześ./PR1/sp/dyd
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/mk/dyd

fot. twitter.com/verajourova

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520