1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Wizyta prezydenta Francji w Polsce przełomowa?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów powiedział, że wizyta prezydenta Francji w Polsce jest przełomowa. Wczoraj Emmanuel Macron rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Tematami rozmów prezydenta Francji z polskimi politykami były m.in. polityka rolna w UE, cyberbezpieczeństwo, polityka obronna, przemysł, infrastruktura oraz klimat i energia.

Krzysztof Kubów, który był gościem Polskiego Radia 24 zaznaczał, że były też zaawansowane rozmowy na temat polityki podatkowej. „Prezydent Macron już chce powołać zespół ekspercki, żeby skorzystać z doświadczeń państwa polskiego w zakresie uszczelniania podatku VAT, walki z mafiami watowskimi w Europie” – mówił szef gabinetu politycznego premiera.
Emmanuel Macron przebywa w Polsce z dwudniową wizytą. Dziś prezydent Francji będzie w Krakowie. Odwiedzi Zamek Królewski na Wawelu i wygłosi wykład dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

*

 

Wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur powiedział, że prezydent Francji Emmanuel Macron zrozumiał, iż przyszłość Europy będzie zależała od Niemiec, Francji i Polski. W Programie 1 Polskiego Radia wiceminister podkreślał, że w naszych trzech krajach mieszka ponad 40 procent obywateli Unii Europejskiej.

Krzysztof Mazur mówił także o zapowiedziach wznowienia prac w ramach Trójkąta Weimarskiego. „Dla nas prace w takim Trójkącie są bardzo korzystne” – powiedział wiceminister rozwoju. Jego zdaniem te zapowiedzi pokazują realny potencjał gospodarczy Polski. „Po brexicie i po zapowiedziach zmian w Niemczech, związanych z rychłą emeryturą kanclerz Angeli Merkel, prezydent Macron zrozumiał, że Polska jest bardzo ważnym partnerem dla Francji. Tak odczytuję tę wizytę i oceniam ją bardzo pozytywnie” – podkreślał wiceminister.

Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej – nazywany w skrócie Trójkątem Weimarskim – powstał w 1991 roku. Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji powołali komitet, aby zapewnić rozwój współpracy pomiędzy państwami. Wczoraj, po spotkaniu z prezydentem Francji, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział odnowienie Trójkąta Weimarskiego.

 

 

IAR/PR1/mk/zr
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520