HomeUSANew York

Wizyta Pary Prezydenckiej RP w Stanach Zjednoczonych

Wizyta Pary Prezydenckiej RP w Stanach Zjednoczonych

CHICAGO: Po obu stronach Atlantyku trwają intensywne przygotowania do wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy z Małżonką w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Wizyta będzie miała miejsce w dniach od 16-20 maja 2018 roku (środa-niedziela).

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką złoży najpierw wizytę w Nowym Jorku, w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych w maju br. Według zapowiedzi Kancelarii Prezydenta RP, poprowadzi on w siedzibie ONZ w Nowym Jorku „debatę otwartą wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.”

Głównym celem wizyty Pary Prezydenckiej w Chicago będą spotkania z Polonią. Prezydent spotka się także z władzami miasta Chicago – z burmistrzem Rahmem Emanuelem a także spotka się z Brucem Raunerem, gubernatorem stanu Illinois.

W 2018 roku ma miejsce 25. Lecie współpracy Gwardii Narodowej stanu Illinois z polskimi siłami zbrojnymi. Prezydent Andrzej Duda, jako dowódca polskich sił zbrojnych weźmie udział w spotkaniu z amerykańskimi żołnierzami polskiego pochodzenia w bazie Gwardii Narodowej stanu Illinois w Kankakee. W Gwardii Narodowej stanu Illinois służą m.in. Major Simon Wlodarski, podpułkownik Andrew Adamczyk i wielu innych oficerów i żołnierzy. Polscy i amerykańscy żołnierze slużą od wielu lat w wielu regionach świata.

W 2016 roku miałem przywilej uczestniczyć jako dziennikarz w Szczycie NATO w Warszawie, którego gospodarzem była Polska i Prezydent Andrzej Duda. Rozmawialiśmy wtedy krótko w kuluarach o polsko amerykańskiej współpracy.

Polonia amerykańska miała ogromny wpływ na udzielenie poparcia dla Polski przy wejściu do NATO w 1999 roku i zapewne Prezydent Andrzej Duda nawiąże do tego przy różnych spotkaniach z Polonią amerykańska, tak jak to robił w przeszłości.

W programie wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy znajdują się wizyta przy Pomniku Katyńskim w Niles, w Illinois. Prezydent będzie zwiedzał także Muzeum Polskie w Ameryce, gdzie znajduje się wiele cennych dokumentów dotyczącym działalności Ignacego Jana Paderewskiego i Polonii w walce o niepodległą Polskę.

We wtorek, 15 maja, 2018 odbędzie się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie konferencja prasowa Sekretarza Stanu, Szefa Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztofa Szczerskiego oraz Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Adama Kwiatkowskiego w związku z wizytą Prezydenta RP z Małżonką w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie zostaną podane dodatkowe szczegóły wizyty Pary Prezydenckiej w USA.

Miałem okazję poznać Andrzeja Dudę w 2008 na otwarciu roku akademickiego na Politechnice Opolskiej. Doszło wtedy do podpisania umowy pomiędzy Illinois State University (ISU) a Politechniką Opolską, co pomogłem wtedy zainicjować i co doprowadziło do podpisania umowy pomiędzy uczelniami, która to wymiana akademicka trwa do dzisiaj. ISU to najstarsza uczelnia stanowa w Illinois, w stanie, który w tym roku obchodzi 200. Rocznicę istnienia. Pięknie się to wpisuje we wzajemną współpracę pomiędzy Illinois a Polską.

Podpisanie tej umowy o wymianie i współpracy akademickiej było skutkiem dwukrotnych wizyt ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małzonki śp. Mariii Kaczyńskiej w Chicago w 2006 i w 2007. Miałem przywilej obsługiwać obydwie wizyty i uczestniczyć w wielu spotkaniach śp. Prezydenta RP. Ta ostatnia wtedy wizyta została uwieńczona podpisaniem umowy o współpracy pomiędzy Prezydentem Polski a ówczesnym gubernatorem stanu Illinois.

Obecna wizyta prezydenta Andrzeja Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w USA ma na celu spotkania z Polonią. Jedno z największych spotkań będzie miało miejsce 19 maja, 2018 roku w Parku Millennium, w centrum Chicago. “W roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości serdecznie zapraszamy Was, Drodzy Rodacy, na uroczyste spotkanie z Parą Prezydencką. Chcemy dzielić radość wspólnego świętowania doniosłej rocznicy w historii Polski, która czyni to wydarzenie wyjątkowym. Niech wzmocni ono przyjaźń łączącą od stuleci narody polski i amerykański, opartą na fundamencie najcenniejszych wartości: umiłowania wolności, suwerenności, demokracji oraz poszanowania praw człowieka i obywatela” – czytamy w komunikacie podpisanym przez Konsula Generalnego RP w Chicago Piotra Janickiego i Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego, który otrzymaliśmy kilka tygodni temu.
Organizacje polonijne pracują wspólnie, aby to spotkanie wypadło jak najlepiej. W komunikacie podkreślono, że “Polonia amerykańska z wyjątkowym zaangażowaniem i ofiarnością, zawsze wspierała niepodległościowe aspiracje Rodaków w kraju. Trwała przy Polsce, pielęgnując więzi z macierzą oraz kultywując narodowe wartości, tradycje i obyczaje”.

Liczna obecność na tym spotkaniu w dwa tygodnie po bardzo udanej Paradzie 3. Maja ma być “ symbolicznym wyrazem postaw patriotycznych i przywiązania do Polski, najlepiej zaświadczy o potencjale zorganizowanej i aktywnej społeczności polonijnej żyjącej na kontynencie amerykańskim”. Bądźmy razem w Millenium Park w Chicago! Do zobaczenia 19 maja 2018 roku o godzinie 12.00!” – czytamy w komunikacie prasowym.

@ Andrzej Mikołajczyk

Prezydent RP Andrzej Duda fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Agreement between Polish and American University (2008)
http://polishnews.com/agreement-between-polish-and-american-university

Meeting of University Presidents (2016)
http://polishnews.com/meeting-of-university-presidents

NATO Summit in Warsaw, Poland
http://polishnews.com/nato-summit-in-warsaw-poland

COMMENTS