HomePOLSKA

Wizyta delegacji rządowej w Smoleńsku przełożona

Wizyta delegacji rządowej w Smoleńsku przełożona

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że przełożona została wizyta delegacji rządowej w Smoleńsku. Premier Mateusz Morawiecki z przedstawicielami rządu i Parlamentu 10 kwietnia mieli tam oddać hołd pomordowanym oficerom w Katyniu i ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

Minister Michał Dworczyk wyjaśnił w TVP Info, że Rosja nie przekazała rządowi jednoznacznej odpowiedzi na założenia logistyczne tej wizyty. Dodał, że dialog ze stroną rosyjską w tej sprawie prowadzony był od początku lutego. „Dzisiaj do północy przedstawiciele Federacji Rosyjskiej, pomimo deklarowanej zgody na taką wizytę, nie udzielili jednoznacznej, pisemnej odpowiedzi na przestawione założenia logistyczne tej wizyty. W związku z tym, te działania uniemożliwiałyby de facto przeprowadzenie tej wizyty zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa i procedurami, które stosują polskie służby” – powiedział szef KPRM-u. Zapewnił, że wizyta odbędzie się w późniejszym terminie.

Minister Michał Dworczyk podziękował jednocześnie wszystkim, którzy byli zaangażowani w przygotowania tej wizyty i partnerom na Białorusi, którzy byli gotowi udostępnić lotnisko w Witebsku na rzecz jej organizacji. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przekazywanymi m.in. przez wicepremiera Jacka Sasina, do Katynia i Smoleńska na obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej mieli lecieć m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych – łącznie blisko 50 osób.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/w zr

COMMENTS