2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Witold Zatoński, epidemiolog: „Zapotrzebowanie na papierosy spadło o 60 proc.”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W 1980 r. Polacy byli największymi palaczami na świecie. Spalaliśmy 100 mld papierosów rocznie, zaś w tej chwili 40 mld.  – Najbardziej z tego spadku cieszą się lekarze, bo zachorowania na choroby wynikające z inhalowania palenia tytoniu, w którym m.in. są rakotwórcze substancje spadła o 40 proc. Wśród mężczyzn mniej więcej o połowę spadła zachorowalność i umieralność z powodu raka płuc – powiedział w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press epidemiolog Witold Zatoński.

 

 

 

– Zapotrzebowanie na papierosy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat spadło o 60 proc – tłumaczył Zatoński podczas wtorkowej konferencji prasowej w hotelu Merkury. Według epidemiologa  jest to zasługa całego narodu. Tłumaczył, iż ludzie musieli zrozumieć, że palenie tytoniu prowadzi do zachorowania na raka płuc. Trzeba było ich przekonać, żeby wiedzę zamienić w czyny, czyli rzucić palenie.

 

Rzucenie palenia tytoniu nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc, ale także na m.in.  zawał serca, na choroby naczyniowe mózgu.

 

Kiedyś palenie tytoniu w szpitalach, pociągach było bardzo powszechne. Teraz jest to zakazane, nie palimy już w tych miejscach. Zatoński wyjaśnił. iż każdy z nas powinien dołożyć starań, aby ograniczyć palenie tytoniu. Powinniśmy pokazać, że nie akceptujemy palących osób.

 

Podczas konferencji zaprezentowano najnowszy raport WHO o zagrożeniach związanych z konsumpcją tytoniu, skutecznych formach zwalczania epidemii tytoniowej i rekomendacjach dla państw w wyborze polityki antytytoniowej. Tegoroczny raport  WHO, którego światowa premiera miała miejsce 9 lipca 2017 roku w Nowym Jorku, skupia się na kwestii światowego monitoringu skali zjawiska palenia tytoniu oraz na prezentacji skutecznych działań prewencyjnych.

 

W 2008 roku Światowa Organizacja Zdrowia opracowała sześć działań, które należy podjąć, aby skutecznie ograniczać palenie wyrobów tytoniowych, tzw pakiet MPOWER. Obejmuje on: monitorowanie sytuacji odnośnie postaw wobec tytoniu, skuteczną ochronę przed dymem tytoniowym, oferowanie pomocy w leczeniu z uzależnienia od tytoniu, eliminowanie praktyk marketingowych naruszających zakaz reklamy i promocji wyrobów tytoniowych, stymulowanie wzrostu cen wyrobów tytoniowych.

 

Po 10 latach od ogłoszenia wymienionych wyżej działań 4,7 mld ludzi ( 63 proc. światowej populacji)  jest objęta co najmniej jednym z zalecanych rekomendacji. W 2007 roku działaniami wskazywanymi w prezentowanym raporcie WHO objętych było zaledwie 1 miliard ludzi. Wynika zatem, że liczba osób na świecie objętych ww. działaniami w ostatniej dekadzie zwiększyła się ponad czterokrotnie.

 

Niestety, pomimo  licznych działań, palenie tytoniu nadal jest jedną z  głównych przyczyn śmierci ponad 7 miliardów osób. Z tego powodu WHO w dalszym ciągu będzie wspierać kompleksową walkę z paleniem tytoniu.

 

Polska wraz z innymi krajami Unii Europejskiej jest jednym  z liderów wprowadzania polityki mającej na celu zmniejszenia skali palenia. W latach 80-tych aż 42 proc. Polaków paliło wyroby tytoniowe. Był to jeden z najgorszych wyników w Europie. Dzięki podjęciu skutecznych działań udało się radykalnie zmniejszyć liczbę palących Polaków – do 24 proc. w 2015 roku.

 

Ministerstwo Zdrowia kontynuuje liczne działania, których celem jest ograniczenie palenia wyrobów tytoniowych. Najlepszym tego przykładem jest wdrożenie w 2016 roku do prawa krajowego tzw. „nowej dyrektywy tytoniowej”. Ustanowiła ona m.in. zakaz wprowadzania do obrotu papierosów posiadających charakterystyczny aromat, obowiązek umieszczania na opakowaniach ostrzeżeń zdrowotnych, zajmujących 65 proc. opakowania oraz uregulowała rynek papierosów elektronicznych.

 

Martyna Chmielewska AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520