23.1 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Witold Waszczykowski zakończył wizytę w Turcji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył wizytę w stolicy Turcji – Ankarze.

Polski minister spraw zagranicznych spotkał się z najważniejszymi tureckimi politykami – prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, premierem Ahmetem Davutoglu, szefem dyplomacji Mevlutem Cavusoglu i przewodniczącym parlamentu Ismailem Kahramanem. Głównymi tematami rozmów były kwestie kryzysu migracyjnego, relacji Turcji z UE i bezpieczeństwa w kontekście lipcowego szczytu NATO w Warszawie.
Po spotkaniu z szefem tureckiego MSZ Witold Waszczykowski zadeklarował, że Polska popiera europejskie aspiracje Ankary. „Chcielibyśmy Turcję widzieć również – w niedalekiej przyszłości – jako członka Unii Europejskiej” – powiedział polski minister. Jak dodawał, Warszawa popiera też zniesienie reżimu wizowego dla Turków podróżujących do krajów Wspólnoty. To właśnie ten postulat znalazł się w podpisanym w marcu porozumieniu między Unią Europejską a Turcją w sprawie powstrzymania kryzysu migracyjnego. Państwa Unii zobowiązały się również do otwarcia jednego z rozdziałów akcesyjnych Turcji, aspirującej do wejścia do UE.
W zamian za te ustępstwa, Ankara ma kontrolować przepływ imigrantów i przyjmować tych, którzy nielegalnie przedostaną się na greckie wyspy. Z kolei Unia za każdego takiego migranta przyjmie Syryjczyka z tureckiego obozu dla uchodźców. Według unijnych władz będzie to 72 tysiące osób. Dodatkowo Wspólnota ma szybciej przekazać Turcji 3 miliardy euro na pomoc dla przebywających w tym kraju uciekinierów z Syrii.
Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu ocenił, że Unia Europejska powinna mieć większy niż obecnie wkład w pomoc dla syryjskich uchodźców. To właśnie w Turcji jest już ich 3 miliony. Turecki polityk dodał, że proces unijnej pomocy dla uciekinierów z Syrii musi być poprawiony, gdyż obecnie fundusze spływają zbyt wolno. Najpierw jednak – kontynuował – należy zapewnić tym osobom podstawowe, codzienne potrzeby. Według Mevluta Cavusoglu, Turcja wywiązuje się ze swojej części umowy z Unią Europejską poprzez znaczące ograniczenie napływu migrantów na greckie wyspy.
Obaj ministrowie odnieśli się krytycznie do – jak mówili – agresywnej polityki Rosji. Szef polskiego MSZ ocenił, że Rosja zmierza do zaprowadzenia niedemokratycznego porządku zarówno w Europie, jak i na świecie.
Witold Waszczykowski wyliczał, że Moskwa, stosując agresywną politykę, uwikłała się w ostatnich latach w trzy konflikty – gruziński, ukraiński i syryjski. Szef dyplomacji przekonywał, że Rosję mogą zatrzymać wysiłki dyplomatyczne i polityczne, a także sankcje gospodarcze. Zdaniem polskiego ministra spraw zagranicznych, Rosja chce osłabić pozycję takich krajów jak Polska i Turcja. „Uważamy, że Rosja ma wielkie plany, chciałaby inaczej urządzić Europę a być może i świat – w taki sposób, aby dla krajów takich jak Turcja i Polska nie było miejsca przy stole, gdzie decyduje się o sytuacji międzynarodowej” – powiedział minister spraw zagranicznych.
Witold Waszczykowski podkreślił, że to rozmowy w instytucjach międzynarodowych, a nie agresja i łamanie prawa, powininny być sposobem rozwiązywania sporów między państwami.
W ocenie szefa MSZ, mimo że Turcja i Polska leżą na dwóch odległych flankach NATO, to te dwa kraje – jak mówił – łączą problemy spowodowane między innymi przez Rosję. Z pomocą w ich rozwiązaniu ma przyjść lipcowy szczyt NATO w Warszawie. „Mamy takie samo spojrzenie, iż decyzje te powinny zmierzać do tego, aby tzw. wschodnia flanka NATO była właściwie zabezpieczona, aby status bezpieczeństwa był równy dla wszystkich krajów NATO w całej Europie” – oświadczył Witold Waszczykowski.

IAR/Karol Darmoros/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520