HomePILNE

Witold Waszczykowski z wizytą w Irlandii

Witold Waszczykowski z wizytą w Irlandii

Szef MSZ Witold Waszczykowski udaje się dziś po południu do Irlandii. W planie podróży szefa polskiej dyplomacji są spotkania z irlandzkimi ministrami, wizyta w siedzibie Google’a, a także wykład w jednym z ośrodków analitycznych.

Okazją do wizyty jest 40-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Irlandią.
Dziś wieczorem Witold Waszczykowski spotka się z Polakami mieszkającymi w Irlandii. “Pan minister będzie chciał porozmawiać z naszymi rodakami o ich problemach, bolączkach, a także o tym jak MSZ może wspierać naszych rodaków na Zielonej Wyspie” – powiedziała IAR rzeczniczka resortu dyplomacji Joanna Wajda.
W czwartek przed południem Witold Waszczykowski spotka się z Charlesem Flanaganem, szefem irlandzkiej dyplomacji. Jak informuje MSZ, rozmowy będą dotyczyć współpracy dwustronnej, sytuacji Polaków w Irlandii, przyszłości Unii Europejskiej w kontekście Brexitu, polityki wschodniej, kryzysu migracyjnego i relacji transatlantyckich. Po spotkaniu zaplanowano wspólną konferencję prasową.
W czwartkowe popołudnie Witold Waszczykowski spotka się z ministrem edukacji Irlandii Richardem Brutonem. W czasie rozmów zostanie omówiona kwestia nauczania języka polskiego oraz szkolnictwa polskiego w Irlandii. Obecnie młodzi rodacy mieszkający na Zielonej Wyspie uczą się ojczystego języka głównie w szkółkach sobotnich. Nasz język jest najczęściej używanym językiem obcym w Irlandii.
W prestiżowym think tanku Irish Institute of European Affairs szef polskiego MSZ wygłosi wykład pt. “Rola Europy w niepewnym
świecie. Perspektywa Grupy Wyszehradzkiej”. “Minister wskaże aktualne problemy kontynentu z perspektywy geopolitycznej, będzie mówił o kwestii Brexitu, relacji z Wielką Brytanią, polityce bezpieczeństwa a także o
przyszłości Unii Europejskiej – jej wizji z punktu widzenia Polski. Tematemwystąpienia będzie też wzmocnienie Grupy Wyszehradzkiej w kontekście trwającej polskiej prezydencji w tej organizacji” – powiedziała Joanna Wajda. Jak dodała, wykład będzie dotyczył również do “bliskich relacji polsko-irlandzkich”, wynikających z licznej obecności Polaków na Zielonej Wyspie.
Według danych GUS z 2014 roku, w Irlandii żyje 110 tysięcy Polaków. Niektóre szacunki mówią nawet o 150 tysiącach rodaków..
W Dublinie minister Witold Waszczykowski odwiedzi również siedzibę Google’a, gdzie spotka się między innymi z kadrą kierowniczą i polskimi pracownikami koncernu.

TS/IAR, Fot. ArchiwumCOMMENTS