HomePILNE

Witek: Otrzymałam z PKW odpowiedź oficjalną, że 10 maja nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów

Witek: Otrzymałam z PKW odpowiedź oficjalną, że 10 maja nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w związku z możliwością zmiany terminu wyborów prezydenckich. Marszałek poinformowała o tym na sali plenarnej.

“Złożyłam dziś rano wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności z Konstytucją artykułu 289 Kodeksu wyborczego, który wyłącza możliwość przesunięcia terminów wyborów i czekam na informacje” – powiedziała Elzbieta Witek.

Marszałek Sejmu potwierdziła też, że otrzymała odpowiedź na pilne pytanie zadane wczoraj Państwowej Komisji Wyborczej. “Otrzymałam z PKW odpowiedź oficjalną, że 10 maja nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów” – powiedziała Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu w lutym zarządziła termin wyborów prezydenckich na 10 maja. 6 kwietniu Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą wybory miałyby się odbyć w sposób korespondencyjny, a marszałek Sejmu miałaby możliwość zmiany terminu w ramach wyznaczonych przez Konstytucję, czyli w praktyce – najpóźniej 23 maja. Wczoraj wieczorem Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy, która teraz wraca do Sejmu. Jeśli uchwała zostanie przez posłów odrzucona – ustawa będzie skierowana do prezydenta.

IAR/w jj

COMMENTS