1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Wioski tematyczne – sposób na promocję małych miejscowości

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W położonej w Borach Tucholskich Pile nad Brdą w latach 1859 – 1939 działały jedyne w północnej Polsce kopalnie węgla brunatnego. W tej wyjątkowej wiosce tematycznej można zwiedzić zabytkową kopalnię i dowiedzieć się jak żyli mieszkańcy w XIX wieku.

Można w nich piec chleb, poznać zalety ziół i miodu, smażyć konfitury, a nawet uczestniczyć w weselu sztygara – kujawsko-pomorskie wioski tematyczne to nowoczesny sposób na promocję turystyczną małych miejscowości i wsi. – W naszym województwie działa kilkanaście wiosek tematycznych, niektóre już od kilku lat, inne dopiero co otworzyły drzwi dla swoich gości. Twórcy wiosek w innowacyjny sposób przyczyniają się do rozwoju wsi i aktywizacji mieszkańców – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Górnicy z Borów

W położonej w Borach Tucholskich Pile nad Brdą w latach 1859 – 1939 działały jedyne w północnej Polsce kopalnie węgla brunatnego. W najprężniej działającej w regionie wiosce tematycznej można zwiedzić zabytkową kopalnię, a także dowiedzieć się jak żyli mieszkańcy górniczej wioski w XIX wieku. Atrakcyjną propozycją są gry terenowe. Na odważnych czeka poszukiwanie skarbu górnika Wilhelma Krugera ukrytego w kopalni przed 120 laty. Gra „Znajdź pracę w kopalni” pozwala natomiast sprawdzić swoje predyspozycje do zawodu górnika. Ponadto można próbować swoich sił w kowalstwie i garncarstwie a także uczestniczyć w warsztatach plastycznych. Ofertą dla grup zorganizowanych jest biesiada boro-wiacko-śląska „Wesele Sztygara”. To rekonstrukcja wesela pochodzącego ze śląska sztygara Eryka i borowianki Zosi, które odbyło się we wsi w latach 30-tych XX wieku. 13 i 14 sierpnia zapowiada się weekend pełen atrakcji. W programie pokazy starych zawodów kowala, rzeźbiarza i garncarza, wykonywanie biżuterii i ozdób z filcu i wełny oraz spotkanie ze Skarbnikiem, duchem kopalni.

Ptaki, zioła i grzyby

W powiecie tucholskim działają też Wioski Ptasia i Grzybowa. W Adamkowie znakomicie przygotowana ścieżka ornitologiczna umożliwia obserwowanie wielu gatunków ptaków występujących w Krajeńskim Parku Krajobrazowym. W sobotę, 13 sierpnia w wiosce odbędzie się spotkanie na temat ziół z Krystyną Stepczyńską-Szymczak. W Krzywogońcu znajdują się suszarnie grzybów, a umówione grupy mogą poznać historię i różne sposoby ich przygotowania. Corocznie odbywa się „Święto Grzyba” na którym można spróbować potraw z grzybów . Najbliższe spotkanie dzisiaj, 13 sierpnia.

Co było na początku?

Co było pierwsze – jajko czy kura? Na to pytanie najlepiej poszukać odpowiedzi w Jajkowie – Wiosce Początku Życia, której motywem przewodnim są jajka. Goście wioski odkrywają tajemnice jajek nie tylko od strony przyrodniczo-biologicznej, ale również kulinarnej i kulturowej – jajko, jako symbol powrotu do życia, pojawia się w mitach różnych kultur. Wioska oferuje także wspólne przygotowywanie potraw z jaj i degustacje lokalnych produktów. Można tu posmakować zupy jajecznej, klopsików z jajek i tzw. jajek w gniazdku oraz ajerkoniaku domowej roboty. W ofercie są też warsztaty rękodzielnicze tworzenia ozdób, nie tylko wielkanocnych. Z kolei w Górznie działa Wioska Mydlarska. Na gości czekają warsztaty, podczas których dzieci własnoręcznie przygotują prawdziwe, naturalne mydła, wizyta w starej pralni gdzie można wypróbować ponad 100-letnie tradycyjne i zapomniane już techniki prania, maglowania i prasowania. Dodatkowo w wiosce można uczestniczyć w warsztatach artystycznych i kowalskich. Do dyspozycji gości jest również park linowy nad jeziorem górznieńskim.

Prawdziwy chleb

Wioska Chlebowa w Janiej Górze (powiat świecki) zaprasza odwiedzających na pokazy tradycyjnego młócenia zboża oraz warsztaty przygotowania ciasta chlebowego zgodnie ze starą, oryginalną recepturą oraz wspólne wypiekanie chleba w prawdziwym piecu chlebowym. Organizowana jest również gra fabularna, której scenariusz nawiązuje do legendy wioski chlebowej. Dzieci mają okazję uczestniczenia w tradycyjnych grach i zabawach, w które niegdyś bawili się ich rówieśnicy.

Warto wiedzieć

Dla każdego coś ciekawego Warto odwiedzić także inne wioski tematyczne. Są to: Wioska Kwiatowa w Żalnie, Wioska Miodowa w Wielkim Mędromierzu, Wioska Jabłoni w Jabłonce i Borowiacka Wioska w Nowym Suminie (wszystkie w powiecie tucholskim), Wioska Owocowa w Węgiersku i Wieś Maciejowej Duszy w Macikowie (obie w powiecie golubsko-dobrzyńskim). Temat przewodni tej ostatniej wioski nawiązuje do lokalnego podania o kowalu Macieju i gęsiareczce Zosi.

Lucyna Budniewska (aip), Fot. www.gorniczawioska.pl

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520