HomeKultura

Wilno: polskie książki i wydawnictwa na XIX Międzynarodowych Targach Książki

Wilno: polskie książki i wydawnictwa na XIX Międzynarodowych Targach Książki

Na Międzynarodowych Targach Książki w Wilnie są prezentowane książki po polsku, dla dzieci oraz książki polskich autorów w przekładzie na litewski. Jednym z gości na targach jest Krzysztof Zanussi.

XIX Międzynarodowe Targi Książki w Wilnie w centrum wystawienniczym Litexpo otworzyła prezydent Litwy, Dalia Grybauskaite. “W tym roku przyjechało do nas 370 wydawnictw z dziewięciu krajów” – powiedziała dziennikarzom. Prezydent spotkała się między innymi z polskim reżyserem, Krzysztofem Zanussim, który na targach prezentuje swoją książkę “Strategie życia, czyli jak zjeść ciastko i je mieć” przetłumaczoną i wydaną w języku litewskim.
Organizatorem polskiego stoiska jest Instytut Polski na Litwie. “Z okazji stulecia niepodległości Polski przypominamy naszych wybitnych noblistów, w szczególności Czesława Miłosza, który był związany z Wilnem czy Wisławę Szymborską” – powiedział Polskiemu Radiu Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu. Na polskim stoisku, którego hasło brzmi “Książki z Polski – zrozumieć świat”, promowany jest też Kraków. Ofertę dla dzieci prezentuje między innymi wrocławskie wydawnictwo Warstwy. “W dużym stopniu mamy ofertę dla polskiego czytelnika, ale Litwini też interesują się naszymi książkami” – powiedział redaktor wydawnictwa, Emil Pasierski.
UNESCO wskazało Wrocław jako dobrze zorganizowaną, Światową Stolicę Książki – mówi Polskiemu Radiu Katarzyna Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury. “Wilno chce skorzystać z naszych doświadczeń, dlatego jutro będziemy opowiadać o tym, co się udało zrobić, jak współpracujemy ze środowiskami literackimi i jak te doświadczenia można przenieść, aby wzmocnić scenę literacką na Litwie” – wyjaśnia Katarzyna Janusik. Prezentacja na ten temat odbędzie się w gmachu samorządu miasta Wilno.
XIX Międzynarodowe Targi Książki w Wilnie potrwają do 25 lutego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski/Wilno/kj

COMMENTS