HomeKultura

Wilno: Matka Boska Ostrobramska bez złotej szaty

Wilno: Matka Boska Ostrobramska bez złotej szaty

Obraz Matki Boskiej w Ostrej Bramie w Wilnie można oglądać w tym tygodniu bez złotej szaty. Tymczasowe usunięcie charakterystycznej sukni związane jest z remontem, prowadzonym w kaplicy od kilku miesięcy.

Na co dzień postać Maryi w Ostrej Bramie zakryta jest błyszczącą, złotą sukienką. Widoczna jest tylko twarz i skrzyżowane dłonie. Pod metalową szatą Matka Boska Ostrobramska ubrana jest w czerwoną tunikę, szyję ma okrytą szalem, a głowę białą chustą.

Jak powiedział Polskiemu Radiu rektor kaplicy w Ostrej Bramie ksiądz Kestutis Łatoża, obraz bez szaty jest prezentowany niezwykle rzadko.

“Ostatnio można go było oglądać w takiej formie 30 lat temu. W tym momencie trwa odświeżanie sukni Matki Boskiej Ostrobramskiej. Sam obraz nie będzie odnawiany. Oczyszczono go jedynie z kurzu” – wyjaśnia kapłan. Jak zapewnia ksiądz Łatoża, charakterystyczna szata powróci 18 lutego.

Remont kaplicy rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku. Po zakończeniu wszystkich prac obraz znajdzie się za specjalnym szkłem i zostanie przygotowana ekspozycja skarbca Ostrej Bramy.

Prace remontowe obejmują też fasadę kaplicy, okna i okiennice, wymianę systemu wentylacyjnego oraz zainstalowanie windy na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Pochodzący prawdopodobnie z XVII wieku obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej jest jedną z wizytówek Wilna i celem licznych pielgrzymek przede wszystkim z Polski, Litwy, Białorusi i innych krajów.

Wizerunek znajduje się w kaplicy wybudowanej na jednej bram wjazdowych do miasta.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Kamil Zalewski, Wilno/jf/dw

COMMENTS