HomeŚwiat

W Wilnie prezydent Duda zapewniał o wsparciu dla Polaków mieszkających na Litwie

W Wilnie prezydent Duda zapewniał o wsparciu dla Polaków mieszkających na Litwie

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że w rozmowie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite przedstawi problemy Polaków mieszkających na Litwie. Przebywający z wizytą w Wilnie polski prezydent wyraził nadzieję, że kwestie sporne uda się rozwiązać poprzez wspólne uzgodnienia z władzami litewskimi. 
Podczas uroczystości w Domu Kultury Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osiemnastu zasłużonym Polakom mieszkającym na Litwie.
“Państwo jesteście u siebie, tu się urodziliście, tu żyjecie i tu jesteście Polakami, obywatelami Litwy. Bardzo dziękuję za to właśnie w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej” – mówił do kilkuset rodaków prezydent Andrzej Duda. Wyraził również wdzięczność, że Polacy mieszkający na Litwie to “lojalni obywatele” tego kraju. “W ten sposób dajecie świadectwo o nas jako o Polakach, że jesteśmy ludźmi pracowitymi, uczciwymi, ludźmi, którzy szanują bliźnich i szanują kraj, w którym żyją” – dodał.
Prezydent przypomniał, że spotyka się z rodakami żyjącymi na Litwie w roku stulecia odbudowy państwa litewskiego oraz odzyskania przez Polskę niepodległości.
Andrzej Duda dziękował zebranym w wileńskim Domu Kultury Polskiej za pielęgnowanie polskich tradycji i dbanie o naukę języka. Prezydent przyznał jednak, że problemy dotykają na przykład polską oświatę na Litwie. Zdaniem Andrzeja Dudy, te trudności będzie można pokonać na drodze uzgodnień z władzami w Wilnie.
“Proszę Państwa, żebyśmy zachowali spokój i robili to w dobrym dialogu. Wydaje mi się, że relacje polsko-litewskie na poziomie politycznym kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku i liczę bardzo na to, że te dobre relacje przełożą się również na poprawiającą się Państwa sytuację jako Polaków żyjących tutaj na Litwie. Możecie Państwo być pewni, że o tych ważnych sprawach, które mam skrzętnie wynotowane będą rozmawiał z Panią prezydent” – zadeklarował Andrzej Duda.
W imieniu odznaczonych działaczy mniejszości polskiej głos zabrał Artur Ludkowski, dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie. “To nagroda nie tyle dla mnie, co dla wszystkich pracowników Domu Polskiego. Miałem szczęście zacząć pracę za życia profesora Andrzeja Stelmachowskiego.(…) Staramy się kultywować te idee wówczas opracowane.” – powiedział Artur Ludkowski.
Jutro w Wilnie z udziałem przywódców wielu europejskich państw i instytucji unijnych odbędą się obchody 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego. Uroczystości będą także okazją do spotkań między politykami. Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Także jutro prezydent Duda spotka się z polskimi przedsiębiorcami działającymi na Litwie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Darmoros & Kamil Zalewski, Wilno/mcm/dyd

COMMENTS