Wikipedia nie działa! Zaciemnione strony to znak protestu przeciwko ACTA 2. Awaria Wikipedii to nie przypadek

Wikipedia nie działa! Zaciemnione strony to znak protestu przeciwko ACTA 2. Awaria Wikipedii to nie przypadek

Wikipedia nie działa. Od środy 4 lipca nie ma możliwości korzystania z Wikipedii. Jest to związane ze stanowiskiem wikipedystów w sprawie dyrektywy o prawach autorskich tzw. ACTA 2. W sprzeciwie do planowanych zamian postanowili oni zaciemnić swoje strony na 24 godziny, czyli do czwartku – do godz. 15.

 

Dziś, 4 lipca Internauci nie będą mieli możliwości skorzystania z Wikipedii – darmowej encyklopedii internetowej. Chcąc zobaczyć interesujące użytkownika hasła na stronie Wikipedii, wyświetla się stanowisko wikipedystów w kwestii dyrektywy o prawach autorskich tzw. ACTA 2. W oświadczeniu można przeczytać, że jeżeli Parlament Europejski przegłosuje propozycje procedowania dyrektywy dotyczącej praw autorskich przez odpowiednią komisję, a proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona.

 

– Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe.

 

Wikipedia także będzie zagrożona – można przeczytać w stanowisku wikipedystów dot. dyrektywy o prawie autorskim. Z tych powodów polskojęzyczna Wikipedia zdecydowała się na zaciemnienie swoich stron. – Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach – napisali wikipedyści.

 

W swoim stanowisku wzywają także wszystkich członków i członkinie PE, aby głosowali przeciw procedowaniu dyrektywy do dedykowanej komisji oraz by powrócono do rozmów i rozważono propozycje zmian, a także usunięto artykuły 11 i 13 dyrektywy.

 

Wikipedia będzie zaciemniona przez 24 godziny, czyli do czwartku, 5 lipca do godz. 15 W ubiegły weekend (29 czerwca – 1 lipca) w całej Polsce odbyły się protesty przeciwko unijnej dyrektywie o prawach autorskich, którą nazwano ACTA 2.

 

 

MJ aip

COMMENTS

WORDPRESS: 0