Wieluń kupił dawną cukrownię za 12 mln zł

Wieluń kupił dawną cukrownię za 12 mln zł

Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa podpisał w czwartek, 15 października, umowę kupna dawnej cukrowni. Gmina zapłaci za tereny inwestycyjne w rejonie ulicy Długosza 12 mln zł.

O sfinalizowaniu transakcji poinformowano dzisiaj na profilu facebookowym burmistrza. Tereny, które mają przyciągnąć inwestorów do Wielunia, gmina odkupuje od firmy Trans-Żwir z Giżycka. Oprócz działek z obiektami, w których działała fabryka cukru, są to rozległe okoliczne tereny z wyschniętymi stawami. Kwota zakupu to 12 mln zł.


Tydzień temu radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zakup terenów i zaciągnięcie kredytu na ten cel. Jak mówił burmistrz, pozytywne decyzje Rady Miejskiej były niezbędne, by nie zaprzepaścić szansy na ściągnięcie do Wielunia holdingu Neapco, który zamierza przenieść produkcję podzespołów samochodowych z fabryki w Praszce w inne miejsce.

Część terenów dawnej cukrowni jest w dzierżawie. Działa tam m.in. wytwórnia mas bitumicznych Strabagu. Jak mówił na sesji burmistrz Paweł Okrasa, umowy dzierżawy przechodzą na gminę. Co miesiąc do samorządowej kasy będzie wpływać z tego tytułu 39 tys. zł. – To więcej niż koszty obsługi kredytu na zakup gruntów po cukrowni – zaznaczył Paweł Okrasa.

12-milionowy kredyt nie został jeszcze zaciągnięty. Przetarg został ogłoszony w poniedziałek, gmina czeka na oferty banków. Kredyt ma zostać spłacony w latach 2016-2018, a środki na ten cel mają pochodzić ze sprzedaży terenów w rejonie ulicy Długosza inwestorom.

Z informacji przekazanych przez burmistrza wynika, że jeśli Neapco zdecyduje się postawić fabrykę w Wieluniu, odkupi areał o wielkości 10-20 hektarów.

, foto Zbyszek RybczyńskiCOMMENTS

WORDPRESS: 0