11.5 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Wielkopolska: Młodzież truje się grzybami… specjalnie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wraz z sezonem na grzyby wraca temat zatruć. Eksperci alarmują, że coraz częstsze są przypadki… celowego otrucia się grzybami halucynogennymi.

Gdy zjesz grzyba trującego, może ciebie zmasakrować, a wystarczy zjeść jednego, by poważnie zachorować – to fragment opublikowanego w kanale YouTube przekazu szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego Marka Posobkiewicza, który za pomocą rapu ostrzega grzybiarzy. To kolejna akcja prezesa, bardzo ważna i trafiająca do ucha odbiorcy – rapował już w sprawie szczepień.

 

Zatrucie grzybami nadal stanowi istotną część wszystkich zatruć pokarmowych w Polsce, choć liczba śmiertelnych przypadków jest na szczęście niewielka. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że – niestety – wzrasta liczba zatruć rozmyślnych, których celem jest wprowadzenie się w stan odurzenia. Grzyby mają niewielkie wartości odżywcze, ale ze względu na walory smakowe cieszą się popularnością w naszej kuchni.

 

Niestety, część z nich jest niejadalna i trująca. Zawarte w nich toksyny mogą działać tylko miejscowo na przewód pokarmowy, ale niektóre nieodwracalnie uszkadzają wątrobę i nerki lub działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Szef GIS, Marek Posobkiewicz, alarmuje, że trujące grzyby w ciągu doby mogą zniszczyć wątrobę! Czasu na reakcję, leczenie jest więc niewiele.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520