1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Wielkie inwestycje Warszawy, które nigdy nie zostały ukończone – czy ktoś o nich pamięta?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Spektakularne inwestycje, ogromne wieżowce, monumentalne budowle i marzenia o kapitalizmie.

 

Oto kilka wielkich warszawskich projektów, które nigdy do końca nie zostały zrealizowane.

– Zgodnie z planem z 2009 roku Muzeum Historii Polski miałoby znaleźć się tuż obok zamku Ujazdowskiego i nad… trasą Łazienkowską. Projekt zakładał, że budynek będzie spełniał funkcję kładki, a przez oszkloną elewację będziemy oglądać całą Warszawę. Niestety realizację przerwano, a Muzeum Historii Polski powstanie przy Cytadeli.

– Michael Jackson zagrał w Polsce jeden koncert w 1996 roku na Bemowie dla 120-tysięcznej publiczności. W tym czasie jego partnerzy biznesowi przekonywali, że warto w naszym kraju zbudować gigantyczny „Rodzinny Park Rozrywki”. Miała być to spektakularna inwestycja, ale… sprzeciwili się politycy. Jak relacjonuje na swoim blogu ówczesny prezydent Warszawy, Marcin Święcicki: „Minister Pałubicki (AWS) oświadczył, że z amerykańskimi służbami bezpieczeństwa zastanawiali się nad hipotezą jądrowego ataku terrorystycznego na Okęcie i doszli do wniosku, iż Bemowo byłoby wówczas najlepszym lotniskiem rezerwowym dla mieszkańców Warszawy”. W ten sposób budowę parku rozrywki wstrzymały plany ataku jądrowego.

– Plany stworzenia lotniska na Gocławiu powstały w latach 30. Miało to być drugie lotnisko dla Warszawy. Budowę przerwała wojna, ale już wtedy używano pasa startowego. Po wojnie, w roku 1950 ograniczono rolę portu lotniczego. W latach 70. korzystał z niego aeroklub, a potem zostało definitywnie zamknięte.

– Wieżowce wokół Pałacu Kultury? Śmiałe wizje pojawiały się już w PRL. Najbardziej spektakularne są te z 2010 roku. Wtedy architekci zaproponowali pięć wieżowców, z czego najwyższe miałyby ponad 250 metrów wysokości. Ten projekt – jako jedyny ze wszystkich tu opisanych – może powstać, ale w innej formie. Ratusz zlecił opracowanie koncepcji urbanistycznej tego miejsca. Jedno jest pewne, w pobliżu powstanie siedziba teatru TR oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

– Galeria handlowa w kształcie fortepianu. Na przełomie wieków Ursynów miał otrzymać spektakularny obiekt handlowy. Sto sklepów, 13 tys. mkw powierzchni oraz olbrzymie nadzieje. Niestety, później rozpoczął się spór o grunty, na których miał stanąć fortepian. Ostatecznie stalowa konstrukcja straszyła przez 14 lat, dopiero w 2014 roku rozebrano marzenia o wielkiej galerii.

– W międzywojniu miała powstać nowa, reprezentacyjna dzielnica na cześć Józefa Piłsudskiego. Pierwsze wzmianki pojawiły się w latach 20., jednak najbliżej zakończenia prac był Stefan Starzyński (druga połowa lat 30.), który realizował swój projekt: „Wielkiej Warszawy”. Projekt przewidywał stworzenie spektakularnej arterii od placu Na Rozdrożu (który miał zmienić nazwę na Plac Wolności), aż do Pola Mokotowskiego. Wzdłuż drogi miała powstać biblioteka narodowa, gmach Polskiego Radia budynki z funkcją naukową i rozrywkową. Wszystko składałoby się ze starannie uporządkowanych kamienic, wznoszących się na wysokość sześciu poziomów. Na Placu Wolność miał powstać pomnik Marszałka, a poza tym droga miała przecinać plac Prezydenta Ignacego Mościckiego oraz plac Konstytucji Kwietniowej (miał stanąć obok placu Unii Lubelskiej). Prace rozpoczęły się w roku 1939, jednak przerwała je wojna.

– Jeden z najnowocześniejszych dworców w Europie miał stanąć wzdłuż Al. Jerozolimskich. Perony pod ziemią, 12 torów, w tym cztery linii średnicowej. Wszytko w stylu minimalistycznym z elementami art deco. Nie chodzi tu o Dworzec Centralny, a o Dworzec Główny – niedokończone dzieło polskich architektów międzywojnia. W holach miały znaleźć się rzeźby, a całość budowana była ze stali i miedzi. Dworzec był praktycznie gotowy w połowie 1939 roku, jednak na chwilę przed ukończeniem prac wybuchł pożar. Hali nie udało się odbudować przed wojną. We wrześniu 1939 roku Dworzec Główny został uszkodzony w czasie bombardowań. W styczniu 1945 roku niemieckie oddziały burzące Warszawę wysadziły większość dworca.

– Pierwsze informacje o wielkim wysokościowcu pojawiły się w 2007 roku. Miał stanąć koło hotelu Marriott, w samym centrum Warszawy. Drapacz chmur miał osiągnąć aż wysokość 257 metrów. Bardzo ładną bryłę zaprojektowała słynna architekt – Zahę Hadid. Niestety, wszystko zakończyło się na fazie przygotować. Budowla, która miała być numerem 1 w Warszawie i w UE, pod względem wysokości została zarzucona. Teraz powstały już wyższe konstrukcje, a nieopodal – dosłownie 200 metrów dalej – rusza budowa Varso Tower, najwyższej wieży w Unii (310 metrów).

 

PW, KPP, aip

 

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520