HomeOpolskie

Wielki żal – Siostry Elżbietanki po 149 latach opuszczają Strzelce Opolskie

Wielki żal – Siostry Elżbietanki po 149 latach opuszczają Strzelce Opolskie

Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek opuściło wczoraj miasto po 149 latach obecności. – Wielka szkoda. To smutne chwile – komentują mieszkańcy Strzelec Opolskich.

Siostry elżbietanki mieszkały w Strzelcach Opolskich w jednej z kamienic przy ul. Powstańców Śląskich. Na co dzień pracowały przy kościele i prowadziły dom emerytalny dla sióstr. We wcześniejszych latach opiekowały się schorowanymi mieszkańcami miasta, a także rannymi.

– Zakon założyły w 1842 r. cztery mieszkanki Nysy, wśród których była m.in. błogosławiona Maria Luiza Merkert – tłumaczy Piotr Smykała, znawca lokalnej historii i autor książek o ziemi strzeleckiej. – Elżbietanki dotarły do Strzelec w 1866 r. podczas wojny prusko-austriackiej. Opiekowały się wtedy rannymi w miejscowym lazarecie. Po wojnie w mieście szerzyły się różne choroby, więc siostry zostały, żeby pomagać tutejszym mieszkańcom.

W ostatnich tygodniach siostry ze Strzelec Opolskich zaczęły przenosić się do innych domów prowadzonych przez elżbietanki w różnych częściach kraju. W poniedziałek dwie ostatnie zakonnice spakowały swoje rzeczy i wyjechały z miasta. – Wielka szkoda. To smutne chwile… – komentowali mieszkańcy, którzy przez wiele lat zżyli się z siostrami. Wcześniej, bo jeszcze w czerwcu br., zgromadzenie elżbietanek z prowincji katowickiej poinformowało, że rozważa sprzedaż domu zakonnego w Strzelcach Opolskich. Siostry nie chciały jednak mówić o powodach. – Szczegóły z tym związane są sprawą wewnętrzną naszego zgromadzenia – napisały.

Wczoraj od sióstr ze Strzelec Opolskich dowiedzieliśmy się, że jedną z przyczyn jest mniejsza liczba powołań. W niedzielę podczas mszy świętej w kościele św. Wawrzyńca nastąpiło uroczyste pożegnanie sióstr. Kamienica przy ul. Powstańców Śląskich nie pozostanie jednak pusta – miejsce elżbietanek zajmie Wspólnota Błogosławieństw. To zgromadzenie sióstr, którego korzenie wywodzą się z Francji.

– 20 września planujemy zorganizować oficjalnie wprowadzenie nowych sióstr, żeby przedstawić je mieszkańcom – mówi ks. proboszcz Rudolf Nieszwiec, proboszcz parafii św. Wawrzyńca. Na razie w Strzelcach Opolskich zamieszkały dwie zakonnice.

, foto Piotr Krzyżanowski

COMMENTS