19.6 C
Chicago
środa, 29 maja, 2024

Wielki i Święty Sobór Kościoła Prawosławnego zakończony

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dobiega końca Wielki i Święty Sobór Kościoła Prawosławnego na Krecie. Dziś zwierzchnicy dziesięciu Cerkwi, którzy przybyli na spotkanie odprawią liturgię w Świątyni Świętego Pawła w Chanii. To pierwsze oficjalne zgromadzenie prawosławych biskupów od 787 roku. Zbojkotowały je jednak cztery patriarchaty.

 
Wieczorem zakończyły się posiedzenia robocze na Soborze. Dotyczyły one autonomii kościelnej, stosunków Kościołów prawosławnych z resztą chrześcijańskiego świata, znaczenia i przestrzegania postu, diaspory prawosławnej, małżeństw i przeszkód w ich zawieraniu, a także misji prawosławia we współczesnym świecie. Nie we wszystkich kwestiach panowała jednak zgodność między uczestniczącymi w spotkaniach.
Ostatecznie przyjęto zapis o tym, że Kościół prawosławny akceptuje historyczne nazwy innych Kościołów chrześcijańskich zamiast wpisu o uznaniu historycznego istnienia tych Kościołów.
Przewodniczącym obrad był inicjator Soboru, honorowy przywódca świata prawosławnego, patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej.
W obradach nie wzięły udziału cztery patriarchaty: Moskiewski, Bułgarski, Antiocheński i Gruziński . Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl skierował jednak list do zebranych.
Kościół prawosławny skupia ponad 300 milionów wiernych.

TS/IAR

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520