HomeŚwiat

Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego

Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. W kościołach nie odprawia się mszy. Za to wierni gromadzą się na Liturgii Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Jest to dzień ścisłego postu.
Po południu we wszystkich świątyniach trwa modlitwa na tak zwanej Liturgii Męki Pańskiej. Ksiądz i asysta wchodzą na tę modlitwę w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, Następnie czyta się, lub śpiewa, opis Męki Pańskiej.
Po kazaniu w uroczystej modlitwie Kościół poleca Bogu cały świat. Padają między innymi wezwania modlitwy o jedność chrześcijan, za Żydów i za niewierzących. Głównym wydarzeniem tej Liturgii jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym materiałem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania krucyfiks i śpiewa trzykrotnie: “Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: “Pójdźmy z pokłonem”. Wierni adorują krzyż. W tym czasie z tak zwanej Ciemnicy – miejsca symbolizującego uwięzienie Chrystusa – przynosi się Najświętszy Sakrament i udziela Komunii.
Na koniec w kościele rusza procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament umieszczony w monstrancji. Jest ona okryta białym przejrzystym welonem – to symbol całunu, w który był owinięty zmarły Chrystus.
W Wielki Piątek w wielu polskich miastach odprawiane są także uliczne nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Warszawie Droga Krzyżowa rozpocznie się o godzinie 20.00 I przejdzie ulicami Starego Miasta. Rozważania odczytywane przy poszczególnych stacjach przygotował tym razem aktor Radosław Pazura. Niekiedy w Wielki Piątek wystawia się też pasyjne misteria.

IAR/ Grzegorz Maciak/zr

COMMENTS