HomePOLSKA

Wielki Piątek dniem wolnym od pracy? Tego chce poseł Platformy

Wielki Piątek dniem wolnym od pracy? Tego chce poseł Platformy

“Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy” – tak przynajmniej uważa poseł Platformy Obywatelskiej, prof. Marian Zembala. Polityk napisał już interpelację do premiera w tej sprawie.

“Wielki Piątek jest już dniem wolnym w wielu krajach krajach europejskich, a polskie społeczeństwo jest w większości wyznania katolickiego” – argumentuje prof. Marian Zembala. Polityk PO podkreśla, że Polacy podzielają jego zdanie. Powołuje się na sondaż GfK dla “Rzeczpospolitej” z 2009 roku.

 

Za Wielkim Piątkiem wolnym od pracy opowiedziało się wówczas 57 proc. badanych. “W ten dzień jako jedyny w roku nie jest sprawowana Msza Święta a odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień wyciszenia i skupienia, na ulicach wielu miast sprawowana jest Droga Krzyżowa” – dodaje Zembala.

 

Co ciekawe, na podobny pomysł wpadła też w 2008 roku, poseł PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Zembala napisał już interpelację do premiera. Nie odniósł się on jeszcze do sprawy. Na razie w kalendarzu jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy.

AIP

COMMENTS