14.4 C
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Wielki dzień polskiego tenisa. Linette wygrała turniej w Nowym Jorku, Hurkacz z tytułem w Winston-Salem!

Magda Linette wygrała z Camilą Giorgi 5:7, 7:5, 6:4 w finale turnieju WTA w Nowym Jorku. To pierwszy w karierze 27-letniej Polki tytuł WTA.  Natomiast Hubert Hurkacz wygrał z Francuzem Benoit Paire w finale turnieju ATP Tour 250 na twardych kortach w amerykańskim Winston-Salem. To pierwsze zwycięstwo tenisisty z Wrocławia w zawodach tej rangi.

Linette udział w turnieju NYJTL Bronx Open rozpoczęła od kwalifikacji. Sobotni mecz o tytuł był dla niej drugim finał tej rangi w karierze. W 2015 r. grała o tytuł w Tokio, ale po trzech setach przegrała z Belgijką Yaniną Wickmayer. Tym razem także nie była tłem dla Camili Giorgi, Włoszki sklasyfikowanej na 58. miejscu w rankingu (Polka jest 80.). Wręcz przeciwnie!

Szczególnie dobrze serwowała, w meczu trwającym dwie i pół godziny aż dziewięć razy zagrała asa. Ponadto dysponowała lepszym od Włoszki odbiorem serwisu. W efekcie po zaciętym i wyrównanym pojedynku wygrała 5:7, 7:5, 6:4.

Pierwszy set finału w Winston-Salem ułożył się idealnie dla Huberta Hurkacza. Polak szybko przełamał serwis Francuza i nie oddał przewagi do końca partii, którą wygrał 6:3. Drugi set miał podobny przebieg, ale zawodnicy zamienili się miejscami, tzn. Paire okazał się lepszy i wygrał w gemach 6:3.

Decydująca trzecia partia była kilkukrotnie przerywana z powodu opadów deszczu, a więcej zimnej krwi zachował Hubert Hurkacz. Polak zagrał koncertowo i wygrał tego seta 6:3. W całym meczu było więc 2:1, co oznacza, że Polak sięgnął po swoje pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach głównego cyklu ATP.

Ostatnim polskim tenisistą, który tego dokonał był Wojciech Fibak… w 1982 roku. Hubert Hurkacz zakończył oczekiwanie polskich kibiców na kolejny taki tytuł, Pokazał też, że przed wielkoszlemowym US Open jest w znakomitej formie.