Wielka Sobota. Dzień wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa

Wielka Sobota. Dzień wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa

Dziś w Kościele katolickim Wielka Sobota. To dzień wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W kaplicy zwanej Grobem Pańskim od wczesnych godzin rannych trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. 

Ksiądz Marek Chrzanowski, orionista w rozmowie z Polskim Radiem zachęca, by w tym dniu znaleźć czas na osobistą modlitwę. „W Wielką Sobotę adorując Pana Jezusa w grobie, tak naprawdę adorując Pana Jezusa w Eucharystii, możemy pomilczeć, pomodlić się, znaleźć czas na ciszę i zapytać się, czy potrafię Jezusowi podziękować za cale dzieło zbawcze” – powiedział ksiądz Chrzanowski.
Tradycyjnie przy Grobie Pańskim w kościele czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy w galowych mundurach. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.
W Wielką Sobotę w Kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze święte. Po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, są to już obchody Niedzieli Wielkanocnej.

 

***

 

W Kościele katolickim obchodzona jest Wielka Sobota. To dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Wierni przychodzą do kościołów zobaczyć Groby, adorować Najświętszy Sakrament i święcić pokarmy. 

Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin ksiądz Wojciech Parfianowicz, rzecznik koszalińskiej Kurii, grób jest symbolicznym miejscem przypominającym o złożeniu w nim Chrystusa. Kapłan podkreślał, że jego uczniowie i przyjaciele otoczyli to ciało szacunkiem i opłakiwali Jezusa.
„My przypominamy sobie tamtą historię i przeżywamy ją ciągle na nowo, staramy odkryć tajemnicę, jaka tkwi w śmierci Chrystusa” – powiedział.
Tradycyjnie Wielka Sobota to także dzień święcenia pokarmów, spożywanych w Niedzielę Wielkanocną. Ojciec Rafał Sztejka z Duszpasterstwa Akademickiego KUL mówi, że zwyczaj ten ma głęboki sens, gdyż jest to znak „tęsknoty za świętością”. „Warto tę święconkę przeżyć w głębszej atmosferze. To jest dzień, kiedy chodzimy modlić się, adorować Jezusa” – podkreślił.
Ojciec Rafał Sztejka zwracał uwagę, że Wielka Sobota kończy się liturgią Wigilii Paschalnej, która jest najważniejszą liturgią dla całego Kościoła.
Rozpoczyna się ona po zachodzie słońca Liturgią Światła. Na zewnątrz świątyni kapłani poświęcą ogień, od którego następnie zapalony zostanie Paschał – woskowa świeca symbolizującą zmartwychwstałego Chrystusa.
Biblista ksiądz dr Marek Kowalczuk z białostockiego seminarium duchownego zwracał uwagę, że Wielka Sobota jest dniem milczenia.
„Jest ono bardzo szczególne, gdyż jest to cisza, którą zachowujemy w oczekiwaniu. Oczekujemy na spełnienie proroctwa, które mówiło o zmartwychwstaniu pana Jezusa, oczekujemy na to, co potem w liturgii celebrujemy już w nocy” – tłumaczył. Ksiądz Kowalczuk podkreślał, że w tym dniu śpiewamy, już po całym okresie wielkiego postu, uroczyste „Alleluja”, wyrażając naszą radość, która wynika ze świadomości bycia „ludźmi odkupionymi przez Jezusa”.
Podczas Wigilii Paschalnej kapłan święci wodę, potrzebną do chrztu. Dawniej tego sakramentu udzielano tylko w Wielką Sobotę. W niektórych kościołach Wigilię Paschalną kończy procesja rezurekcyjna.

IAR / wcześniejsze / pp/dw

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Jędrzejczyk/Rita/jjCOMMENTS

WORDPRESS: 0