20.4 C
Chicago
sobota, 25 maja, 2024

Pierwszy sondaż: Wielka Brytania zostaje w Unii!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Po zamknięciu lokali wyborczych podano po 23 godzinie naszego czasu wyniki sondażu YouGov. Według niego 52% głosujących Brytyjczyków jest za pozostaniem w Unii Europejskiej a 48% jest za opuszczeniem – poinformowała stacja SkyNews.

 

 

To tylko sondaż. Dalsza przyszłość Wysp we Wspólnocie lub poza nią będzie znana w piątek rano. Do udziału w referendum namawiali politycy, ale także gwiazdy, a cała kampania cechowała się dużą emocjonalnością w obu obozach.

 

Napięcie sięgnęło zenitu, zakończyła się czteromiesięczna kampania obozów „Remain” (Pozostać) lub „Leave” („Opuścić”). Lokale wyborcze otworzyły się o siódmej rano (ósmej czasu polskiego). Do wzięcia udziału w referendum było uprawnionych 46 499 537 osób – mieszkańców Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii Północnej, a także Gibraltaru – brytyjskiego terytorium zamorskiego na Półwyspie Iberyjskim.

 

Brytyjczycy odpowiedzieli tylko na jedno pytanie: „Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej czy opuścić Unię Europejską?”. Zwycięży ten obóz, który otrzyma ponad połowę wszystkich głosów. Po zamknięciu lokali wyborczych wszystkie urny z głosami, zapięczętowane i zabezpieczone, zostaną przetransportowane do specjalnych punktów, w których rozpocznie się liczenie. Jak szacuje BBC, potrwa ono całą noc. Komisja wyborcza przewiduje, że wyniki będą znane w piątek rano, a oficjalne wyniki zostaną ogłoszone w Manchester Town Hall. Rezultat unijnego referendum może być już jednak znany nawet wcześniej.

 

Kampania, która trwała blisko cztery miesiące, bazowała głównie na emocjach i starciach pomiędzy dwoma obozami. „Leave” podkreślało konieczność brytyjskiej niezależności i odcięcia się kraju od zewnętrznych wpływów oraz straszyło imigracją, z kolei „Remain” podkreślało, że Brexit może osłabić gospodarkę i walkę z terroryzmem, a także wyalienować Wielką Brytanię na forum światowym.

 

Było to trzecie ogólnokrajowe referendum w historii Wielkiej Brytanii. W 1975 r. Brytyjczycy powiedzieli „tak” wstąpieniu do Wspólnoty Europejskiej, a w 2011 r. zdecydowali, że sposób wyboru deputowanych do Izby Gmin nie powinien ulec zmianie.

TS/aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520