18.1 C
Chicago
środa, 17 kwietnia, 2024

Wielka Brytania upamiętniła dziesiątą rocznicę zamachów terrorystycznych w Londynie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minęło 10 lat od zamachów terrorystycznych przeprowadzonych w centrum Londynu. We wtorek, w stolicy Wielkiej Brytanii odbyły się uroczystości upamiętniające 52 ofiary ataków. Wśród nich były trzy Polki.

 

– Te zamachy nie złamały Londynu, ale złamały niektórych z nas – mówiła w Hyde Parku 24-letnia dziś Emma Craig, która przeżyła wybuch bomby w Aldgate. Do trzech ataków w metrze i jednego w autobusie doszło 7 lipca 2005 roku w centrum stolicy Wielkiej Brytanii. Wybuchy w godzinach szczytu sparaliżowały ruch w całym mieście. Ładunki zdetonowali czterej powiązani z al-Kaidą zamachowcy samobójcy, którzy od lat mieszkali na Wyspach: trzech Pakistańczyków i Jamajczyk. Łącznie życie straciły 52 osoby, w tym trzy Polki: 43-letnia Anna Brandt, 29-letnia Karolina Glück oraz 23-letnia Monika Suchocka. Rannych zostało ponad 700 osób.
We wtorek oficjalne uroczystości odbyły się w londyńskiej katedrze św. Pawła i Hyde Parku. Na mszy świętej w katedrze zgromadziły się rodziny ofiar, których pamięć uczczono minutą ciszy. W ceremonii wzięli także udział ocalali z wybuchów i przedstawiciele policji oraz straży pożarnej – podaje BBC. Spod sklepienia katedry rozrzucono płatki kwiatów, a uczestnicy uroczystego pochodu trzymali zapalone świece. – Większość zabitych stanowili młodzi ludzie, którzy pochodzili z różnych miejsc w Wielkiej Brytanii, z różnych miejsc na świecie – mówił biskup Londynu Richard Chartres. W atakach zginęli m.in. obywatele Francji, Australii, Włoch, Izraela i Turcji.
Podczas uroczystości w katedrze św. Pawła głos zabrał także brytyjski premier David Cameron, który stwierdził, że „Wielka Brytania nigdy nie przestraszy się terrorystów”. – Każdy z nas zawsze będzie pamiętał, gdzie był i co robił w momencie kiedy usłyszał te tragiczne wiadomości – mówił lider Partii Konserwatywnej.
Cameron wcześniej złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zamachów w londyńskim Hyde Parku. W ceremonii w parku królewskim wziął także udział książę Cambridge William. W wielu miejscach w Londynie, o 8:49 (9:49 czasu polskiego) – godzinie pierwszego wybuchu – na moment został wstrzymany ruch uliczny. W miejscach czterech eksplozji w centrum brytyjskiej stolicy londyńczycy składali bukiety kwiatów i zapalali znicze. Od sierpnia 2014 roku z powodu działań Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku, w Wielkiej Brytanii obowiązuje podwyższony poziom zagrożenia terrorystycznego.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520